Orbán szoknyás beszólására nem engedték felelni Vonát
Utolsó frissítés:
A miniszterelnök az olimpiáról plenáris beszédében nem szólt, de folyosói nyilatkozataiból sem lett egyértelmű, mi az álláspontja a pályázat és a népszavazás ügyéről.
Most érkezett
Fidesz: az ellenzék nagyon bátor, amikor vagdalkozni kell
Kósa Lajos szerint nincs könnyű helyzetben az ellenzék: napnál világosabb, hogy az ország erősödik, az ellenzék is elismeri. De támadni kell a kormányt, ezért hajmeresztő adatokat mondanak. Mindenki a korrupcióról beszél, de egy ellenzéki beszéd sem említette meg a valaha volt legnagyobb korrupciós botrányt, a 4-es metró ügyét. "Amikor vagdalkozni kell, akkor nagyon bátrak." A kormány csökkentette az áfa-kintlevőségeket az online pénztárgépekkel és számos más módon. A kivándorlásról is beszél Kósa: 1990–2004-ig 244 ezer magyar ment ki az EU országaiba dolgozni. Ez utána 366 ezerre ment fel, az EU velejárója mindez, a britek és németek is nagy arányban mennek ki az országukból, ez nem lehet náluk életszínvonal kérdés. A többkulcsos adó brutális adóemelést okozna.
Percről percre
Harrach szerint az olimpiából jó országimázs épülne
Harrach Péter hivatalosan Orbánra reagál, de nem vele perlekedik. Demagógia és demagógia, amit hall, már ami az ellenzéki felszólalásokat illeti. A KDNP frakcióvezetője az Orbán által sorolt számok mögött a társadalmi hatásokról akar beszélni. Mert megvan a hatása: jó hatása van. Az emberek jobban élnek Harrach szerint. Eredmény a közfoglalkoztatás, hogy segély helyett bért kapnak a közmunkások. Örül a fogyasztás növekedésének a kereszténydemokraták frakcióvezetője.
Nem adódik az olimpiánál jobb országimázs-építési lehetőség, mondja Harrach, és biztos voltak a nolimpiás aláírók közt jó szándékú emberek, de a kezdeményezők között bizony olyanok vannak, akik direkt politikai szándékkal tették mindezt. Harrach kitér az élhetőbb környezet témájára is, a frakcióvezető a Börzsönyben él, ahol fejlődik a kisvasút és a kilátóút-terület – ezt teszi hozzá a témához. A tényleges menekülteken szerinte segíteni kell a kibocsátó országokban, de felelősségünk van a hazánkban élőkért is.
LMP: az emberek az olimpiáról akarnának konzultálni
Érdeklődéssel hallgattam a kormány problémáit, pedig szívesebben hallgattam volna az emberek problémáit – kezdte felszólalását Szél Bernadett, az LMP frakcióvezetője. A politikus először is egy kitérőt tett: ha nemzeti konzultációt akar a kormány, akkor foglalkozzon az olimpiai népszavazással, mert az emberek abban az ügyben szeretnék elmondani véleményüket.
A gazdasági növekedésről szóló kormányfői beszámoló régi, állampárti időket idézett Szél Bernadettben, és ez fájt neki. Szerinte az adópolitikát nem Európától kell megvédeni, hanem a kormánytól, és itt idéz egy régi HVG-interjút, amelyben Orbán Viktor még a progresszív jövedelemadózás mellett érvelt. Az LMP frakcióvezetője szerint a kormány korlátlanul engedi be a külföldi munkavállalókat, hogy elvégezzék a nyugatra távozó magyarok munkáját. Átjáróház lett Magyarország Szél szerint.
Kicsit szorongásosnak tűnt az öt veszély, amelyet Orbán sorolt – mondja a frakcióvezető, márpedig Szél nem rettegni vagy rettegtetni akar, hanem öt pozitív tervet. Az LMP politikájából sorolja is a saját céljait. Lehessen megélni 8 óra munkából, legyen minőségi oktatásügy, egészségügyi fordulat, a korrupciót pedig le kell törni.
MSZP: Orbán putyinabb akar lenni Putyinnál
Csak statisztikai számot lát Orbán, a valóságot nem ismeri – így kezdi reakcióját Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője. A kormányfő összeesküvés-elméleteket gyárt, felszámolja a szabad sajtót és a civil szervezeteket, putyinabb akar lenni Putyinnál. Tóth sorolja a problémákat: rossz az egészségügy és az oktatás színvonala, nagy az elvándorlás. Nem tudják kicserélni az elromlott mosógépet az emberek.
Az Orbán által sorolt gazdasági csodához is van kiegészítése. A versenyképességi mutatók elmaradnak a környező országokéitól, és még az inflációt sem éri el a nyugdíjemelés – reálértéken csökken a nyugdíj értéke, hisz 1,6%-os az emelés és 2%-os lesz az infláció. Bár a piac engedné az energiaárak csökkentését, de nem csökkennek az energiaárak, az MSZP 20%-os gázár- és 10-10% távhő- és áramárcsökkenést szeretne. Tóth a közös európai megoldásokban hisz, példaként hozza a törökökkel történt megállapodást. A probléma legyen a célkeresztben – kéri a kormánytól. A szocialisták az emberek valós problémáit akarják megoldani.
Orbán a folyosón méltóztatott beszélni az olimpiáról
A hirado.hu szerint újságírók előtt beszélt az olimpiáról Orbán Viktor. Mondatait kommentár nélkül idézik. Így teszünk mi is: „Nemzeti ügyből pártügy lett, és minden pártügy sorsa kétséges. Most – mivel új helyzet van – ezt értékelni kell, és a kérdés az, hogy tudunk-e egy pártügyből újra nemzeti ügyet csinálni. Ez a kérdés, ami előttünk áll.”
Vona Gábor: Orbán Viktor kezdje el vágni a centit!
"Kezdjük először is az olimpiával", kezdi reakcióját Vona Gábor. A Jobbik elnöke szerint a kérdést Orbán rontotta el. Nyuszi módjára, Tarlós Istváns szoknyája mögé próbál bújni, pedig övé a felelősség, hogy az olimpiaszerető országból polgárháborús hangulatot hozott ki. Az emberek Orbán Viktorra mondtak nemet, nem az olimpiarendezésre, mondja Vona Gábor, az emberek nemet mondanak a földesúri mentalitásra, ami uralkodik, és közben nincs érdemi kormányzás. Csak a foci és a pénz érdekli Orbánt, de "az ország nem az Ön tulajdona", mondja Vona.
A külföldi erők helytartói után a hazai földesurak következtek, von párhuzamot a korábbi szocialista kormányzással Vona. Nem beszél a kormány a nagy mértékű elvándorlásról, szétrombolják az egészségügyet, az oktatást és maximalizálják a korrupciót. Vona megemlíti, hogy Mészáros Lőrinc cége kifizette Orbán rokoni cégének a 3,2 milliárd forintos adósságát, és sorolja a további ügyeket. Továbbra is gond a nyugati és itthoni bérek közti különbség. A Jobbik kezdeményezést indít, hogy elérje az egyenlő munkáért egyenlő bért elvet.
Miniszterelnök úr, egy éve van hátra, kezdje el vágni a cetlit – fordul Orbánhoz a Jobbik elnöke, és elszámoltatást ígér Mészáronért, Pharaonért és a többiekért.
Új irányítót kapott a magyar történelem
Történelmi felzárkózást olvas ki Orbán Viktor az elmúlt hét évből – szemben az elmúlt 120 évvel. A magyar gazdaságpolitika új irányt és irányítót kapott. Ezen a ponton pedig újabb számsorok következtek, amelyek történelmi dimenziókat mutatnak Orbán szerint. Ez olyan esély, amit ne játsszunk el, hanem váltsunk valóra – zárta felszólalását a miniszterelnök. Beszédét nagy taps fogadta a kormánypártok részéről.
Öt harchoz egy új nemzeti konzultáció
Nem ország, amelyik nem tudja megvédeni határát – kezdett bele Orbán Viktor a "migránsügybe". Megállapítása szerint a korábbi fekete bárányokból higgadt előre látók lettek az Európai Unióban. A kormányfő szerint mostanra mindenki Budapestet követi. Így többségi állásponttá vált, hogy a migrációt a határon kell feltartóztatni, és a migránsokat az unión kívül kell táborokba zárni.
Orbán áttért az évértékelőjében már vázolt öt harcra. A rezsicsökkentést szerinte meg kell védeni, az energiaárakról a parlamentben kell továbbra is dönteni. A migránsok őrizetbe vételét is el kell érni, amíg kérelmükről nem születik döntés, erre már csak a terrorveszély miatt is szükség van a schengeni zónán belül. A civilek elleni harc mostanra a "külföldi befolyásszerzésre" változott, és példaként az amerikai és a francia elnökválasztás szolgált a miniszterelnöki beszédben (amelyeket elsősorban Oroszországból próbáltak befolyásolni – a szerk). Orbán az adópolitika és a munkahelyteremtési támogatások elleni brüsszeli támadást is lát. Mi a megoldás? Konszenzust elérni egy nemzeti konzultációval.
A kormány és Budapest összefog - az elektromos autókért
A nyugdíjasoknak is jobb lett Orbán Viktor szerint, nem csak a havi emelést említi, de a karácsonyra kiosztott Erzsébet-utalványt és az alapvető élelmiszerek áfacsökkentését. A kormányfő felsorolásában a nyugdíjakat a családtámogatások rendszere követte, majd az otthonteremtési programok kerültek napirendre.
Budapest és a kormány megállapodása még a gazdasági kérdések között sorra került, de nem az olimpiáról volt szó, hanem az elektromos autók támogatásáról.
Orbán: a magyar modell működik
A 2010-es választások óta 700 ezerrel nőtt a munkahelyek száma, a munkanélküliség 4,4 százalékos, így a kormány jól áll a megígért teljes foglalkoztatottság felé vezető úton. Orbán Viktor a gazdasági mutatók között kitért a turizmusra is, amely dinamikusan nő. A számok sterilek, de minden javuló mutató mögött emberek munkája van – mondja Orbán. Jó érzés látni, hogy beérik a munka gyümölcse, a magyar modell működőképes.
A kormányfő szerint a 2016-os gazdasági terveket a kabinet elérte. Úgy érzi, most már jobban megéri Magyarországon dolgozni, és ezen a ponton felsorolja az összes adó- és járulékcsökkentést, illetve a különböző szektorok béremeléseit.