CEU-rektor: Van B-terv, de nem azt szeretnék bevetni - percről percre
Utolsó frissítés:
Ellehetetlenül a Közép-európai Egyetem működése, ha a parlament elfogadja a kedd este benyújtott törvényjavaslatot. A CEU-n válságtanácskozást tartanak.
Most érkezett
A nemzetközi listákon taroló egyetemet büntetné a kormány
Végignéztük, hogy a különböző rangsorokon hogyan szerepel a CEU.
- Kedden este olyan törvénymódosítást adott be a kormány, amely szerint az Európai Gazdasági Térségen kívüli külföldi felsőoktatási intézmény Magyarország területén csak akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha „működésének elvi támogatásáról” nemzetközi szerződés szól.
- Elég világos, hogy ezzel a Soros György által fenntartott, amerikai alapítású Közép-európai Egyetemet (CEU) akarják sarokba szorítani
- A CEU rektora is így érzi, azt mondja, ha ezt így elfogadják, azzal ellehetetlenül az egyetem működése
- Palkovics László oktatásért felelős államtitkár áll ki magyarázni a helyzetet, az egyetemen hamarosan válságtanácskozást tartanak
- Szabálytanságokat talált több, nálunk működő külföldi egyetemnél az Oktatási Hivatal, azonban nem világos, a kettőnek van-e köze egymáshoz
Percről percre
Az államtitkár szerint több szabálytalanságot találtak a CEU-nál
A CEU-nak több szabálytalansága volt, mondja Palkovics. A törvényjavaslatok ezeket orvosolni fogják. A BBC szerint a törvénymódosítást a CEU ellehetetlenítésére írták, de ezt az államtitkár cáfolja.
A törvény a helyzet egyértelműségét kívánja szolgálni, vagyis az ötéves felülvizsgálatból következő javaslatról van szó.
Palkovics szerint nem CEU-ellenes a törvény
A törvény szerint olyan nem lesz, hogy egy külföldi egyetem csak Magyarországon oktat. Ez vonatkozni fog mind a 28 egyetemre, nem csak a tengerentúliakra. Vagyis a hazájában is kínálnia kell azonos szakokat.
Ez nem Soros-ellenes, CEU-ellenes törvény – válaszolja Palkovics elsőjént az AP-hírügynökségnek. Ugyanakkor az államtitkár azt mondja, nem kivételeznek senkivel.
Palkovics szerint sok a szabálytalanság
A törvény előírja az egyetemek működését minden öt évben – kezdi tájékoztatását Palkovics. Huszonnyolc ilyen külföldi intézmény működik Magyarországon, nekik van működési engedélyük, amelyek megtartása a tét. A törvényjavaslat hét intézményt érint. Ezek esnek kívül az Európai Gazdasági Térségen. Az államtitkár három amerikai és négy ázsiai egyetemet sorol. Palkovics ismerteti a feltárt hiányosságokat, amelyről szóló dokumentumot a kormány közzétette.
Az államtitkár szerint a szabálytalanságok miatt kell a törvényt módosítani. Néhány részletét eddig kormányrendelet szabályozta, mostantól törvény. Ami lényegesen módosul annyiban, hogy külföldi egyetem a jövőben csak akkor működhet hazánkban, ha ezt nemzetközi egyezmény, államközi megállapodás rögzíti. Vagyis a külföldi félnek garanciákat kell adnia.
Nagy a várakozás
Megannyi híradó, a BBC, a német ARD a Reuters tudósítója előtt kezdődik 11 órakor a hirtelen összehívott sajtótájékoztató. Az apropó sem kevésbé hirtelen, kedd este derült ki, hogy a kormány a nem uniós felsőoktatási intézmények működésének szigorítását tervezi, talán ellehetetlenítésüket is. Mindenkinek a CEU, Soros György doktorképzést nyújtó egyeteme jutott eszébe. Szerdán reggel derült ki: Palkovics László közoktatásért felelős államtitkárt küldi a kormány a helyzet megmagyarázására.
Miről is van itt szó?
Kedden derült ki, hogy az Oktatási Hivatal a külföldi felsőoktatási intézményeknél végzett vizsgálata számos szabálytalanságot tárt fel. A kormányszócsővé vált Origo az egyszerűség kedvéért rögtön csalást kiáltott a CEU-nál is. A szabálytalanságot ebben az esetben azt jelenti, hogy a CEU-n 2016-ban nem vetettek előzetesen nyilvántartásba 17 képzést, ami már a valósságban megindult. A 24.hu összefoglalója szerint köztük volt a politikatudomány és az üzleti menedzsment képzés is. A hiányt a CEU pótolta, beadták a kérvényt, hogy vegyék őket nyilvántartásba, jelenleg elbírálás alatt vannak a szakok.
Eközben egy másik szálon is elindult a CEU-ellenes akció: egy keddi kormányzati törvényjavaslat szerint az Európai Gazdasági Térségen (EU + Svájc, Norvégia, Izland, Liechtenstein) kívüli külföldi felsőoktatási intézmény Magyarország területén csak akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha „működésének elvi támogatásáról” nemzetközi szerződés szól. Az e körön kívüli állampolgárok oktatási, tudományos kutatói vagy művészeti alkotó tevékenységéhez a jövő évtől a jelenlegi szabályoktól eltérően munkavállalási engedélyt követelnének meg. Érthetőbben: jelentősen megnehezítenék a külföldi egyetemek működését és finanszírozását.
Cselesen indul a CEU elleni támadás, a rektor már riadót fújt
A kormány új törvénytervezetében nem említik név szerint a Közép-Európai Egyetemet (CEU), de nyilvánvalóan rá vonatkozik, az intézmény rektora meg is kongatta a vészharangot a hallgatókhoz, tanárokhoz írt levelében.