Kormányinfó: CEU-tól Orbánig - percről percre
percről percre

Kormányinfó: CEU-tól Orbánig - percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikáig érő CEU-botrány, a médiasokszínűséget vészesen fenyegető reklámtörvény, újabb strasbourgi tiltás a kormánynak. Ja, és Orbán Viktor monstruózus munkabírása. Sűrű, és néhol puskaporos volt az e heti Kormányinfó.

Most érkezett

Lázár a CEU-ügyről: "Hisztéria tört ki"

Lejár az itteni külföldi egyetemek ötéves engedélye, elindult a vizsgálat, és a korrekciók miatt, a törvényesség helyreállítása érdekében született a törvénymódosítási javaslat – így látja a CEU-ügyet a MIniszterelnökséget vezető miniszter. Lázár János a csütörtöki kormányinfón úgy fogalmazott: "Jelentős hisztéria tört ki az elmúlt 48 órában."

Az ő verziója szerint az Oktatási Hivatal ötévente elvégzi a képzések, egyetemek ellenőrzését, ráadásul az eddigieknél átláthatóbb, egyszerűbb szabályokra van szükség, innen ered mindaz, ami most történik. A céljuk az, hogy 2018 őszétől már csak olyan külföldi egyetem működhessen, amelynek nemzetközi szerződés áll a háta mögött. Azaz, Lázár János olvasatában csakis az vezérli őket, hogy az egyetemek legyenek államilag elismertek, végezzenek valós felsőoktatási tevékenységet.

"Nem látom, melyik az a pont, ami valakinek a politikai álláspontjával szemben áll" – hangzott a megszokottan lázáros értetlenkedés.  Ami az érintett egyetemeket illeti, szerinte egy olyan van, ami minden vizsgálatnak megfelelt, a McDaniel College, ahol egyébként Csányi Sándor az egyik díszdoktor, és egy liberális iskoláról van szó. "Az ügynek nincs politikai háttere, motivációja" – erősködött még Lázár, aki szerint egyfelől az OH felülvizsgálata alapos, jogszerű, másrészt: "Mi csak az egyetemen tanuló diákok védelmét nézzük... Magyarországon pedig mindenki egyenlő a törvény előtt." "Mindenki higgadjon le" – jött még egy atyai tanács a minisztertől, aki szerint egy év áll rendelkezésre, hogy a hiányzó nemzetközi szerződést, minden, ami ezen túl van, "politikai hisztériakeltés".

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Lázár elismerte, vannak versenyképességi problémáink

A kormány ötévnyi előnyre tett szert az EU-s források lehívásában, ha az EU valami miatt esetleg stoppolná a források kifizetését, ez ne legyen gond, mondja Lázár.

Létrejött a Nemzeti Versenyképességi Tanács, amely megpróbálta összerakni, hogyen lehetne javítani a versenyképességi problémáinkon.

"Silány"-gate: a Nébihnek kötelező lesz az élelmiszerteszt a jövőben

Lázár beszél az élelmiszer-ellenőrzésről, a Nébihnek ez kötelessége... lesz, eddig csak lehetőség volt. A mókás tesztet részleteiben is hosszasan taglalja. 96 termékből 70-nél volt különbség, a multik visszaélnek a hatalmukkal. Más kormányok is vizsgálódnak, és fel fognak lépni a vásárlók érdekében. Az első cél a fogyasztók korrekt tájékoztatása: lehessen tudni, hogy miben más az olasz és a magyar Nutella, legyen ez leírva a cimkén.

Lázár vállon veregeti azokat, akik kiöntöttek egy Heineken sört

Az elkövetkező három hónapban nagy nyomás alatt leszünk, ezért kell nemzeti konzultálni. "Ha egy pártnak a társadalom elé kell tárnia a támogatásai eredetét, akkor ezt a civilektől is joggal lehet elvárni", mondja Lázár, bár az utóbbiak nem gyakorolnak közhatalmat.

"És még egy dolog történt", mondja Lázár, megegyezett a Heineken és a Csíki Sörgyár, utóbbi megmaradhat, ez egy identitáskérdés, gratulációt érdemelnek a sörgyár dolgozói, és azok, akik "kiöntöttek egy Heineken sört". Aki magyar vállalkozásokat támad, az erre kell számítson.

Lázár: nem akarjuk kockáztatni a magyarok életét, ezért nem engedjük be a migránsokat

Nem kívánjuk az illegális bevándorlókat beengedni, mert nem akarjuk a magyarok életét kockáztatni, mondja Lázár, bár statisztikákkal nem tudja alátámasztani a szavait. Majd rátér Strasbourgra: a nyomásgyakorlás eszköze a bíróság, rá akarja venni az országot, hogy adja fel a határvédelmet, engedje be a bevándorlókat. Ebben eddig egy partnert találtak: a Helsinki Bizottságot. Ma már politkiai szervezetté vált, nyílt politikai munkát végez. Kifejezetten vadászik a szervezet a panaszosokra, ez sajnálatos dolog. "Én remélem, hogy nem üzletről van szó", tesz egy megjegyzést Lázár. Majd törvénysértésre buzdítja a Helsinkit: a panaszosoknak megítélt díjat ajánlják fel a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat javára, amelyet a szervezet amúgy csak letétként őriz, mivel a pénz nem őt illeti.

A kormány támogatja a keresztényeket – mondta. (Hozzátesszük, kivéve azokat, akik ide menekülnének, vagy azokat csak indokolt esetben.)

Lázár: az EU a civilekkel is nyom minket

Trócsányi László igazságügy-miniszter és Pintér Sándor belügyminiszter is tárgyal az EU migrációs biztosával, ez nagyon komoly nyomásgyakorlást jelent az országra nézve, jön a kvótaper, nyom minket az EU, ennek több eszköze is lesz: a bíróság, civil szervezetek és az Európai Bizottság.

Állunk a vizsgálat elé, de mindenben megfelelünk az EU-s jognak. Március 29-én már hatályba is lépett az új törvény, a határon 324 konténerben 100 főt tudnak befogadni. A 14 év alatti kiskorúakat máshol helyezzük el. Folyamatban lévő ügyekre is érvényes, azaz minden menedékkérőt átszállítanak a tranzitzónába az egész országból.

Apa, kezdődik - V4, EU, más fontos nem történt

"Sok minden történt a héten, zajlanak az események" – mondja Kovács Zoltán kormányszóvivő, majd átadja a szót Lázár Jánosnak. Megkezdődik a 2018-as kötlségvetés előkészítése. Két eseményt emel ki Lázár az elmúlt hétből: a római EU-csúcsot, és a V4-es találkozót. Megkezdődött a Brexit, és közös nyilatkozatot fogadott el a 60. EU-évfordulóra az unió. "Ennek üzenete: csakis erős országok tudnak erős uniót létrehozni", mondja Lázár.

1 2
Hozzászólások