Ellenállunk, nem jönnek menekültek, új eljárás indulhat – kvótaítélet után mondatról mondatra
percről percre

Ellenállunk, nem jönnek menekültek, új eljárás indulhat – kvótaítélet után mondatról mondatra

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Elutasította Magyarország és Szlovákia keresetét az uniós menekültkvóták ügyében az EU Bírósága, és ezzel meg is indult a hazai és a nemzetközi reakciócunami. A magyar kormány úgy látja, semmire nem kötelez az ítélet, ellenállunk, nem léphet egy menekült sem Magyarországra, aki valaha illegálisan lépett be Európába. Az Európai Bizottság új eljárást fog kezdeményezni várhatóan, erre készülünk. Kövesse a fejleményeket a hvg.hu-val.

Most érkezett

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Szijjártóra és Trócsányira várva – fotó

A parlametben hamarosan kezdődik Szijjártó Péter és Trócsányi László sajtótájékoztatója, ahol az EU Bírósága kvótaítéletére reagálnak. (A sajtótájékoztatót élőben közvetítjük a hvg.hu Facebook-oldalán.)

Döntés után: ez a fő dilemma Török Gábor szerint

Török Gábor politikai elemző a Facebook-oldalán röviden elintézte az Európai Bíróság döntését: szerinte a fő kérdés, hogy ez

"Magas labda vagy ászértékű szerva?"

Az Európai Bíróság kimondta, Magyarország és Szlovákia nem zárkózhat el az Európai Tanács 2015. őszi határozatától, és a két országnak ki kell vennie a részét 120 ezer menekült uniós szétosztásából. Magyarországnak elvileg 1294 menekültet kell befogadnia.

Jöhetnek a menekültek, de nem marasztaljuk őket?

Érdekes tweetet adott közre Markus Preiss német újságíró.

Azaz magyar diplomaták arról beszéltek neki, a magyar fél elfogadja az uniós bíróság ítéletét, de nem fogjuk marasztalni a hozzánk érkező menekülteket.

Mit is jelenthet ez a gyakorlatban? A menekültek, miután megkapják a státuszt, a védelmet, szabadon mozoghatnak az EU területén. Magyarország megteheti, hogy pl. újranyitja a körmendi menekülttábort, az ott biztosított inhumánus feltételekkel, lezavar egy menedékkérelmi vizsgálatot, majd a kert végében ott van Ausztria, alászolgája. Ezzel meg is feleltünk formailag az EU-s határozatnak, de meg is szabadulunk a menekültjeinktől.

A tranzitzónában menekülteket elhelyezni azért nem tűnik jó ötletnek – korábban Lázár János pedzegette ezt –, mert onnan csak Szerbia felé lehet távozni.

Megszólalt a KDNP

A Kereszténydemokrata Néppárt továbbra is helytelennek tartja azt az uniós politikai szándékot, amely erőből kívánja a tagállamokat megfosztani azon alapvető joguktól, hogy az egyes nemzetek maguk dönthessék el, kikkel kívánnak együtt élni – jelezte a párt az Európai Bíróság kvótaügyben hozott ítéletének kihirdetése után.

Kettős beszéd jellemzi ma az uniót: a szavak szintjén sokan befogadóak, ám amikor a tettekre kerülne a sor, látszik, hogy nem nagyon akarnak az egyes országvezetők a lakosságuk tényleges akaratával szembemenni. Vagyis, bár a legtöbb uniós állam támogatta a migránsok szétosztását, ugyanakkor vállalásaikat a mai napig alig-alig teljesítették – magyarázta a közleményében a KDNP.

Magyarország ugyanakkor bátran kiáll igazáért még akkor is, ha ez ma nem népszerű a nemzetközi politikában.

"Mi kereszténydemokraták továbbra is úgy látjuk, hogy a migráció súlyos problémáját a valóban elkeserítő helyzetben lévő kibocsátó országok, és az ott élők életkörülményeinek javításával lehetne hatékonyan kezelni. Ebben mindannyiunknak felelősségünk van" – írták.

A világsajtó figyel

A pert nemcsak Magyarországon és Szlovákiában övezte kitüntetett figyelem. Egyaránt rendkívüli hírként, címlapja első helyén számol be róla a BBC és a vezető német hírportál, a Spiegel Online. A New York Times már első értelmezést is nyújt a történtekhez, a lap szerint az Európai Bizottság fontos győzelmét hozta a per.

1 2
Hozzászólások