Parlament: a felhőkarcolóktól a tüntetésekig
Utolsó frissítés:
Ma egész nap dübörög a parlamenti törvénygyár, döntöttek arról, ezentúl nehezebben épülhessenek magasházak, és a gyülekezési törvény módosításának általános vitája is megkezdődött. Arról is vitáztak a honanyák és honatyák, kinek a kezébe kerüljön a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, és az is előkerült, a kormány azt nevez ki az állami cégek élére, akit akar. Hosszasan folyt a vita arról, hogyan fogják büntetni a hajléktalanokat az utcán élésért. És ha hiszik ha nem, a kereszténység mellett előkerült Csárdi Antal férfiassága és Vona Gábor nem identitása is. A képviselők pedig késő estig folytatják még.
Most érkezett
Következik a szabálysértési törvény módosításának vitája
Enyhítene a hajléktalanok szankcionálásán az új szabályozás, ha együttműködnek, megmenekülhetnek – a kormány szerint csak az Alaptörvény módosítása miatt van szükség a módosításra.
Stummer János (Jobbik) szerint vannak gondok a javaslattal: egy fabatkát sem ér. A párt szerint mindez a józsefvárosi időközi választás miatt kell ez, miközben betarthatatlan. A hajléktalanság komplex probléma, egy ilyen egyszerű változtatással, mint az Alaptörvény-módosítás, vagy ez a szabálysértési módosítás, nem megoldható.
"Nem volt senki, aki beszélt volna egy szakmabelivel?"
– kérdezi Stummer. Hogy fogják a hajléktalanszállón tartani a hajléktalanokat az őket odakísérő endőrök, ha hozzájuk sem érhetnek? A hajléktalanszálló nem börtön, házirendje van, aki a nem megfelelő módon viselkedik ott, mennie kell – most meg ott bent kell őket tartani. Mindez a józsefvárosi polgármesteri székért cserébe nem túl nagy ár?
Percről percre
Párbeszéd: Ne a megbízható kádereket segítse a kormány!
Mellár Tamás szerint meg kéne határozni kritériumokat, feltételeket, hogy ki hogyan vezethessen állami céget, ha a kormány már bevezetné azt, hogy ő azt rak vezetőnek oda, akit akar, milyen jogorvoslat lehet egy ilyen kinevezésnek, milyen biztosítékok vannak a rendszerben, ezeket mind ki kéne dolgozni, különben csak visszatér a 80-as évek, amikor a megbízható jó elvtársakat nevezte ki az MSZMP a különböző pozíciókba.
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) szerint is gyanús, hogy kormányhatározattal neveznének ki kádereket állami társaságok élére.
A kormány oldaláról hozzászól Fónagy János:
"Nem értem ezt az alapvető rosszhiszeműséget."
Fónagy kéri, hogy az elmúlt 8 év eredményei alapján álljon az ellenzék az állami gazdálkodáshoz. (Lázár János mindenesetre annyit mondott 2015 októberében: „eladtuk az összes mezőgazdasági cégünket, rég túl vagyunk a gazdálkodáson. Nem csinálja a magyar állam. Miért? Mert nem tudott gazdálkodni. Mert szétlopták, ellopták és szétcsalták az állami mezőgazdaság cégeket. Kinek kell ez a világ? Nem hiszem, hogy bármelyikük is ezt akarja, hogy ezen a pár százezer hektárom elkezdjünk gazdálkodni, és amikor szocialista kormány van, akkor a szocialista menedzsment lopja szét, amikor fideszes kormány van, akkor a fideszes menedzsment lopja szét” – a szerk.)
Mezőhegyes miatt változna a vagyongazdálkodási törvény: a háttérben felkészül Mészáros?
A Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. miatt változnának az állami vagyongazdálkodással összefüggő egyes törvények, ezt Győrffy Balázs fideszes képviselő mondja el expozéjában. A ménesbirtok a példa arra, hogy az állam jó gazda is lehet, jelenti ki. Fónagy János kifejti, az erős kormány jó gazda. A fideszes vezérszónok Mezőhegyes kapcsán Széchenyi István Lovakrul című írásából idéz. A jobbikos Hegedüs Lorántné szerint mindezek szép és jó dolgok, de "egy szó sem igaz" ebből. Ez a javaslat csak egy apropó. 23 milliárd forintot költöttek erre a cégre, ezernyi ígéret hangzott el. Szerinte Mészáros Lőrinc vagy valamilyen más kormányközeli gazdálkodó fogja megszerezni a birtokot, ki kapja majd meg, mondja meg a kormány. A Parlament ezentúl nem lesz képes ellenőrizni a Ménesbirtok gazdálkodását. A kormány újraalkotta az állam fogalmát, a maffiakormány maffiacsaládjának gazdálkodását jelenti a kormánynak, ezt be kéne vallani. A vagyongazdálkodási törvény módosítása az állami vagyon elherdálását jelenti. Ezt a problémát veti fel az MSZP is. A kormány azt nevez ki joggyakorlónak állami vagyon jogtulajdonosának, akit akar ("Az állam tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében tulajdonosi joggyakorló kizárólag) „e) az a)-d) pontban nem nevesített, a Kormány egyedi határozatában meghatározott személy” lehet." – ez lenne a törvénybe rakott kiegészítés szó szerint – a szerk.) A DK szerint a kormány újra lebukott.
Jobbik: A sportmaffia és nem a sport aranykora jött el
Szilágyi György felhívja a figyelmet, hogy vita van, tehát Szabó Tündének válaszolnia kéne úgy, hogy arra reagálhassanak az ellenzéki képviselők, nem pedig a zárszóban reagálni mindenre, amire az ellenzék nem tud reagálni. Nem mindegy, hogy Mészárosnál vagy Vajnánál van a csatorna? Orbán Viktornál van gyakorlatilag minden esetben. Eddig az volt a mondás, a magyar focit a köztévé közvetíthesse csak, most majd a Spíler Tv fogja, akkor hogy nézik majd azt a magyarok? A Spíler Tv-t alig lehet fogni. Nem lesz ezen a téren verseny, korábban a Sport Tv-nek is volt joga NB I-es meccsek közvetítésére, 2015 után azonban nem élt ezzel, pedig élő szerződése volt, akkor hogyan várhatna bárki versenyt ezen a területen? A sportmaffia kora van, nem a sport aranykora.
Egy kicsit fontosabb törvénymódosítás általános vitája következik
"A sportról szóló 2004. évi I. törvény és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény módosításáról" – "a magyar sport aranykorát éli" – mondja el Szabó Tünde Emmi-államtitkár expozéjában. A sportközvetítési jogok a sportszervezeteket illetik majd meg az új szabályozás után., idén október 1-től, és a sportszervezeti jogvitákban csak a két választott bíróság járhat el, amelyek értenek a sporthoz, más nem.
Jönnek a vezérszónoki felszólalások, Szilágyi György jobbikos vezérszónok szerint a módosítás csak az Andy Vajna-féle Spíler Tv-nek jó, a sporttévé ugyanis meg akar szerezni további közvetítési jogokat, és ezt csak a törvénnyel lehet megoldani. Varga László MSZP-s vezérszónok szerint elvették az emberek hitét a magyar focival, azt a hitét, hogy a pályán elért eredmény a döntő egyedül.
A párbeszédes Tordai Bence is felszólal, egyetért Szilágyival, csak Vajna miatt kell visszaadni a közvetítési jogokat. Sőt, szerinte nem is Vajna a cél, hanem Mészáros Lőrinc, akihez majd később átkerül a tévé, és ezzel négymilliárd forintot kap majd "Pénztáros Lőrinc".
Dübörög a vita a turizmusról
Mindenki egyetért, hogy fontos a turizmus világnapi rendezvény, fontos és húzóágazat a turizmus. Gurmai Zitának adná meg a szót a házelnök, de ő épp nem tartózkodik az ülésteremben.
Általános viták következnek
Először arról vitáznak, legyen-e törvény Budapesten a Turizmus Világnap központi rendezvény megtartására, amiről parlamenti döntés kell.
Mindent elfogadtak
Nem lesz könnyebb magasházakat építeni, ezzel egészül ki az építési törvény: "Beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területen toronyház nem helyezhető el". Valamint nem kell vízum ezentúl Kazahsztánba.
Szavazások következnek
A képviselők elhelyezkednek a rajtrácson.
"Hazaárulók" – Soltész Miklós üti-vágja az ellenzéket, Dömötör Csaba nem ellenkezik vele
A KDNP-s politikus hazaárulónak nevezi az ellenzéket, és figyelmezteti a szétmorzsolódott baloldalt, ha nem változtat a politikáján, eltűnik. 2015-ről beszél, a tatárjárás jószolgálati ENSZ-misszió volt a migránshordák barbár magyarországi pusztításához képest, vehető ki a szavaiból. Dömötör Csaba miniszterelnökségi államtitkár az európai baloldali kormányokat ekézi válaszában, arról nem beszél, hogy az olasz kormány is a menekültek újraelosztását követeli.