A jobbikosok lettek az ünnep vándorai: a belvárosból a köztévéhez, majd a Fidesz-székházhoz vonultak tojással dobálni
Utolsó frissítés:
Orbán Viktor a Terror Házánál mondott beszédet, és ostorozta Brüsszelt, Sorost és a migránsokat, a jobbikosok és Hadházy Ákosék a város különböző pontjairól vonultak a köztévé elé, ahol volt "Orbán takarodj", volt tojásdobálás. Az LMP Puzsér Róberttel karöltve szervezett fáklyás felvonulást. Este a jobbikosok a Fidesz székháznál kötöttek ki, és kezdték el tojással dobálni.
Most érkezett
Lassan indulnak az LMP-sek is
Az LMP ifjúsági tagozata a Műegyetemtől a Corvinusig vonul, helyszíni tudósítónk szerint 100-150 ember van jelenleg a helyszínen. A vonulók között ott vannak a párt tagjai Csárdi Antal és Ungár Péter, valamint a két társelnök, Keresztes László és Demeter Márta.
A fiataloknál ott egy "stop tandíj!" feliratú molinó is, aláírásokat is gyűjtenek a tandíj ellen.
E programok között válogathatott az, aki politikára volt kíváncsi az ünnep délutánján:
- 15:00 - A miniszterelnök a Terror Házánál beszélt
- 15:00 - Gyurcsány Ferenc és a DK a Novotelben tartott megelmékezést
- 15:00 - A Mi Hazánk Mozgalom a Corvin köznél találkozott
- 15:30 - A Jobbik a Bródy Sándor utcában a Rádiónál gyülekezett
- 15:45 - Hadházy Ákos, valamint az MSZP, a PM és a Momentum is a Bem térre vonult
- 17:30 - az LMP ifjúsági tagozata a Műegyetemtől vonul a Corvinusig
- Estére felgyorsultak az események: a Jobbik előbb az MTVA-hoz vonult és dobálta meg tojással, majd ide érkeztek azok is, akik Hadházy Ákos felhívására indultak el tiltakozni a közmédiához. Végül a jobbikosok a Fidesz Lendvay utcai székházához érkezte, azt is megdobálták.
Percről percre
A kormányzati kommunikációnál már le is zárultak a mai rendezvények
Bár zajlanak még ellenzéki tüntetések, a kormányszóvivői iroda szerint rendben lezajlottak a nemzeti ünnep programjai, az Operatív Törzs tájékoztatása szerint az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapján rendkívüli esemény nem történt. Az Országházba a nap folyamán több mint 7 ezren, míg a Terror Háza Múzeumba 2500-an látogattak el - közölték.
Sokan hazaindulnak, de szólnak nekik, hogy tüntetés lesz a tévészékháznál
A Bem téri tüntetők közül nem tudni, mennyien tartanak végül oda. Egyelőre inkább a Fő utcába mennek az LMP megemlékezésére.
Márki-Zay Péter: Az ellenzéki összefogás működik
A Bem téren Hódmezővásárhely polgármestere kezd beszélni, aki azt szeretné, ha jövőre, az önkormányzati választásokon minden város Hódmezővásárhely lenne. "Az ellenzéki összefogás működik, ezt bebizonyította Balmazújváros és Rákospalota is" - mondta.
Egy zsarnok sem adta át a vagyonát, kastélyát, luxusrepülőjét, vagy alkut kötnek, vagy forradalmárok rángatják ki őket a kastélyaikból - mondja Márki-Zay. Amíg nem gyűlnek össze százezres tömegek a pesti utcákon, addig tovább fog folyni a megfélemlítés és lopás - tette hozzá.
És azt is mondta, hogy szükség van ellenzékiekre, csalódott volt fideszes szavazókra, mint amilyen ő maga is, ráadásul ebben a harcban velük van a Jóisten is. Végül köszönetet mond azoknak, akik eljöttek. Erre el is indulnak haza az emberek.
Hadházy újabb tüntetést jelent be mára
Este 7-kor a Kunigunda utcába, közmédia elé jelentett be tüntetést Hadházy, szerinte azért van erre szükség, hogy az aláírásgyűjtést ne tudják eltitkolni. A dolgot összefüggésbe állítja azzal, hogy 1956-ban is volt tiltakozás a Rádiónál, mert a propaganda ereje elképesztő.
Derültséget vált ki a tüntetőkből, hogy valaki bemondja: az Origo szerint 400-an vannak a Bem téren.
Tanácstalan a jobbikos tömeg, hogy merre vonuljon
De spontán Székely himnusz és Szózat már volt.
A forradalmi, ellenálló hangulat eddig nem mozdította meg az embereket, sokan szivárognak hazafele.
És jön Hadházy: Ma a kormány EU-pénzekből fizeti zsoldoshadseregét
Ő kezdeményezte a népszavazást, mármint az Európai Ügyészséghez való csatlakozásunkat kezdeményező népszavazást, amiről most az egész Bem téri tüntetés szól. Hadházy azért a rend kedvéért kicsit visszaemlékezik 1956-ra is, mégicsak október 23. van: akkor is a semmiből jött a felkelés, az apatikus emberek felkelése. Akkor elbukott a forradalom, a rengeteg szovjet katona miatt. Ma a kormány az EU-s pénzekből fizeti ki "zsoldos hadseregét", a tábornokokat, de a tiszteket is: simonkák, farkas flóriánok többiek. Mindenhova jutnak milliócskák, ebből a sok pénzből megvehető a sajtó, amely hazudik, a romák szavazatai, a polgármesterek ezrei zsarolhatóak meg a fejlesztési pénzek.
Bele kell ebbe törődni? "Nem hagyjuk!" Kiabálja a tömeg. "Ez a jó válasz" - nyugtázza Hadházy. Ezért kell az európai ügyészség. Ha összejön az egymillió aláírás, akkor megijednek, nem lesz utánpótlás a pénzben. Az egymillió aláírás összegyűlésekor meg fog hajolni a kormány - vélelmezi a volt LMP-s politikus. Ahogy 56-ban megmutattuk, hogy nem vagyunk kommunisták, most azt fogjuk megmutatni, hogy nem vagyunk korruptak.
Hadházy bevallja, maga is elgondolkodott "az elcsalt választások után", van-e értelme folytatni. De nem szabad feladni. Talán nincs forradalmi hangulat, de elégedetlenség van. Két év alatt elköltöttük az osztrákoknak nyújtott egykori Marshall-segély kétszeresét, mégsem érezzük, hogy közeledtünk volna a nyugati életszínvonalhoz - mondja Hadházy.
Jobbik: fáklyák, mécsesek lobbannak fel
A jobbikos megemlékezés végén tüzet gyújtanak, fáklyát, mécsest, indul a menet.
Valaki elüvölti magát, adjon az Isten; válaszul a tömeg: szebb jövőt, mint régen.
Sneider négygyerekes apaként is vállalja a küzdelmet
“Csak jöjjön, csak az küzdjön, aki tudja vállalni a következményeit. Én, Sneider Tamás, négy gyerek apja, nem vagyok hajlandó elfogadni, hogy mindekit szolgává tegyenek. Nem hajtunk fejet Orbánnak. Küzdjetek.” Sneider így vonul le a színpadról.