A jobbikosok lettek az ünnep vándorai: a belvárosból a köztévéhez, majd a Fidesz-székházhoz vonultak tojással dobálni
Utolsó frissítés:
Orbán Viktor a Terror Házánál mondott beszédet, és ostorozta Brüsszelt, Sorost és a migránsokat, a jobbikosok és Hadházy Ákosék a város különböző pontjairól vonultak a köztévé elé, ahol volt "Orbán takarodj", volt tojásdobálás. Az LMP Puzsér Róberttel karöltve szervezett fáklyás felvonulást. Este a jobbikosok a Fidesz székháznál kötöttek ki, és kezdték el tojással dobálni.
Most érkezett
E programok között válogathatott az, aki politikára volt kíváncsi az ünnep délutánján:
- 15:00 - A miniszterelnök a Terror Házánál beszélt
- 15:00 - Gyurcsány Ferenc és a DK a Novotelben tartott megelmékezést
- 15:00 - A Mi Hazánk Mozgalom a Corvin köznél találkozott
- 15:30 - A Jobbik a Bródy Sándor utcában a Rádiónál gyülekezett
- 15:45 - Hadházy Ákos, valamint az MSZP, a PM és a Momentum is a Bem térre vonult
- 17:30 - az LMP ifjúsági tagozata a Műegyetemtől vonul a Corvinusig
- Estére felgyorsultak az események: a Jobbik előbb az MTVA-hoz vonult és dobálta meg tojással, majd ide érkeztek azok is, akik Hadházy Ákos felhívására indultak el tiltakozni a közmédiához. Végül a jobbikosok a Fidesz Lendvay utcai székházához érkezte, azt is megdobálták.
Percről percre
Képekben a Mi Hazánk Mozgalom megemlékezése
Közben nemzeti cukiság: Novák Előd és Duró összesen három, valószínűleg saját kisgyerekükkel a karjukban hallgatják a Corvin közi hősökről szóló dalt.
Gyurcsány figyelmeztetése Orbánnak: az 56-os forradalmat nem látták előre
Gyurcsány azzal folytatta, nem lehet kicsit vagy nagyon ellenzékinek lenni, ennek nincs jelzője ilyen értelemben. Vagy ellenzéki vagy nem. A demokratikus politikai rend lényege, hogy fekete meg fehér. De ez nem demokratikus rend, itt csak szembeállni lehet a Fidesszel. Nem lehet kicsit európainak lenni.
A "mai nagyurakat" gazemberezi, azt üzeni nekik, 56 októberének közepén senki sem tudta, hogy jönni fog a forradalom. Október elején a brit nagykövet azt a jelentést küldte haza, hogy az országban "nyoma sincs annak, hogy ebben az országban bármi lehet", álmosan szunnyad.
"Azt üzenem a maiaknak, lehet hogy azt hiszik, Magyarország álmosan szunnyad, de lehet, hogy holnap kitakarítja őket a nép, demokratikus harcképességével."
Gyurcsány figyelmeztet: a "vér nem tud hősiesnek lenni, csak a történelemkönyvek lapjain." Ezért kell szerveződni. A nép előbb utóbb igazára ébred, "akkor jaj lesz nektek, nem kicsit, nagyon". Nem őt vezérli bosszúra valami, az igazság lesz fájdalmas. Újabb üzenet Orbánnak: "Itt kell, hogy maradjatok, és viselni kell a népítélet minden következményét. Megvetés és utálat vesz körül, nem mertek kimenni az utcára, nem mertek venni egy kiló kenyeret, nem mehettek le a szomszéd utcára sem anélkül, hogy ne köpnének le benneteket. Ez lesz az igazi büntetés" - mondja, mire megtapsolja a közönség.
Sokféleképpen lehet ellenállni, boldog volt, mikor látta, hogy az MTA az elnökkel az élen megpróbál ellenállni, és szomorú, mikor úgy látja, mintha ez megbicsaklott volna. Vagy boldog, mikor látja, hogy a tanár könyvet ad a gyerek kezébe, bátorít a szabad vitára, hogy küzdenek orvosok, de vannak, akik föladják a küzdelmet. A DK-sok dolga erőt adni az embereknek. Szabadság kell, lehetőség, élhető, nyugodt ország. Európa kell, és igazság a megtörtek millióinak, ezt mi fogjuk másokkal együtt elhozni. Inkább holnap mint holnap után. Van erő küzdeni, ha kell, évekig. Előbb utóbb ez a küzdelem győzedelmes lesz, nem mi győzünk, hanem Magyarországért - zárja ünnepi beszédét Gyurcsány.
20 perc kellett Gyurcsánynak a diktatúrázáshoz
Diktatúra uralkodik fölöttünk - mondja Gyurcsány, ezzel elvették a képviselőktől a lehetőséget, hogy az ellenzéki szavazókat érdemben képviseljék. Magyarország felének csak látszólag van képviselete. "Nem azért, mert nem végezzük a dolgunkat, hanem mert megszűnt a parlamentáris demokrácia."
Nem adják fel, készülni kell. "Ha van a DK-nak dolga, akkor az a készülés, hogy jön egy új világ, ennek az új világnak az a meggyőződés lesz a közepe, amit a DK képvisel. Egy európai, polgári, szabad világ. Ha ezt nem mi tesszük meg, senki sem fogja megtenni."
Azért kell ellenállni a hatalomnak, mert különben önmagunknak maradunk adósak. Ha valakinek van meggyőződése, akkor is képviselni kell, mikor úgy tűnik, rövid távon nem lesz ebből semmi. 56 évfordulóján nem lehet patetikusan beszélni a mártírokról, és közben nem kiállni a saját igazunkért.
Egy mondatot kellett volna mondania Nagy Imrének: le kellett volna mondania Magyarország törvényes miniszterelnökének arról a meggyőződésről, hogy törvényes miniszterelnök, el kellett volna fogadni a kormány hatalmát, és túlélte volna a forradalmat. "Tudták, mi lesz a vége, nem tették."
Jön a Kádár lemez: nehéz összeegyeztetni a Kádár iránt nosztalgiát érző sokaság érzelmeit Nagy Imre mártíromságával. A gulyáskommunizmusra sokan nosztalgiával gondolnak, de a másik oldalon ott van a törvényes miniszterelnök meggyilkolása.
"Nem kérek arra senkit, hogy saját életét szembesítse a gyilkosság erkölcstelenségével. Ez a dilemma szinte feloldhatatlan."
Néha üresek az ünnepi mondatok. De erkölcsileg nem lehet máshogy állást foglalni, hogy a többi között az emberi tisztesség Nagy Imre oldalán állt. Az a nemzeti tragédia, hogy sokan ennek ellenére úgy érezték, Kádár alatt éltek a legjobban.
Azért alapították meg október 23-án a pártot, mert Nagy Imre oldalán állnak.
A Mi Hazánk szimpatizánsai már az ágyúzásról beszélnek
Kovács Attila református lelkész mondott lelkesítő beszédet a párt megemlékezésén, majd az 56-os harcokban részt vevő legendás Pongrátz-testvérek közül a legfiatalabb, Pongrátz András emlékezett a forradalom napjaira, aminek idején 17 éves volt. Ott volt a mozgalom indításakor és szeretne ott lenni a Mi Hazánk kormányra kerülésekor is, mondta. Erre élénkült meg először a tömeg, hangosan tetszikelték a kormányalakítás lehetőségét. "Ágyú is lesz?" - érdeklődött türelmetlenül az egyik szimpatizáns. Persze, ott van középen, nyugtatta meg az egyik rendező.
Az emlékek közé befért egy kis gyurcsányozás is és a vérbírók luxusnyugdíja. Az igazi jobboldali hazafinak ma csak a Mi Hazánk Mozgalom van, ez viszi tovább a forradalom szellemét - mondta.
Pongrátz elsőként megkapja ünnepélyesen a mozgalom tiszteletbeli tagságát, majd más "ellenállókat" is a címmel tüntet ki Duró Dóra és Toroczkai.
Ellenállócsomagot osztogatnak a jobbikos megemlékezőknek - festékspray is van benne
Mivel most hirdetik meg az Ellenállás Napját, ellenállócsomagot is osztogatnak a teherautóról. Gyertya (mécses), kréta, karszalag, levonó és festékspray van benne. A csomag egyik matricája szerint: “Ezt is loptad”.
Most már 1000-1500 ember is lehet a Rádiónál, a Bródy Sándor utcában, folyamatosan érkeznek.
Ukrajnából ne szavazzanak már EP-képviselőre
Gyurcsány Ferenc azt mondja, a DK nem keveri össze magyarságot a múltidéző nemzetieskedéssel. Az Országgyűlés arról akar tárgyalni, hogy az EP-választáson szavazati jogot kapjanak a határon túl élő magyarok, a DK ezzel nem ért egyet. Nem azért, mert megkérdőjelezi más magyarságát. Az országban élő 8 millió embernek kell eldönteni, ki képviselje az országot az EU-ban. Az sem helyes, hogy olyan országokból is szavaznának (Ukrajna, Szerbia), amelyek nem uniós tagok. Nem Orbán korábbi mondataihoz képest "tisztességes" az álláspont, hanem önmagában az.