"Orbán azt akarja, hogy kussoljunk" - a CEU-ért tüntettek Budapesten
percről percre

"Orbán azt akarja, hogy kussoljunk" - a CEU-ért tüntettek Budapesten

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ismét tüntettek a CEU mellett, miután Michael Ignatieff, a CEU rektora csütörtökön bejelentette, az egyetem Bécsbe költözteti az amerikai diplomák kiadását, ha egy hónapon belül a kormány nem írja alá a megállapodást az egyetemmel. Az egyetem Nádor utcai épülete elé péntek estére a Momentum Mozgalom hirdetett meg tüntetést. Az eseményről szóló beszámolónkat alább olvashatják.

Most érkezett

30 éve Orbán Soros-ösztöndíjas volt

Fekete-Győr szerint Széchenyi, Kossuth, Deák sem kellene a mostani kormánynak. "Mikor én születtem, Orbán épp Soros ösztöndíjasaként tanult Oxfordban. Most ott tartunk, hogy Orbán a legnagyobb ellensége annak, hogy a magyarok itthon is hasonló tudásra tegyenek szert."

Nem érdekli, hogy a Fidesz a Néppárt tagja maradhat-e, az érdekli, hogy magyarok tömegeinek álmát törik össze, veszik el a korszerű tanulás lehetőségétől, hogy a diákok külföldre mennek tanulni. "Az érdekel, hogy legyen jövője Magyarországnak, ezt egy hatalomtechnikus el akarja venni mindannyiunktól" - mondja, mire a tömeg skandálni kezdi, hogy "nem hagyjuk."

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Fekete-Győr: okoskodók, gondolkodók kellenek

A Momentum elnöke azzal kezd: sokan kérdezik, mi szükség van egy olyan egyetemre, mint a CEU, milyen tudást lehet ott szerezni. Orvosokat, mérnököket, tanárokat képez? Nem. Akkor mi haszna? Kinek kell még egy közgazdász?! Termelnek azok bármit? Mire jó egy filozófus, hogy gondolkozzon főállásban? Pláne, mi haszna a társadalmi nemek tanulmányok szaknak? Hogy felborítsák az évszázados modelleket? Pont ezek kellenek Magyarországon: okoskodók, gondolkodók és megkérdőjelezők. Akik biztosítják, hogy a Nyugat szerves részei legyünk.

Az Orbán-rendszerben nem divat sem okosnak lenni, sem gondolkodni, pláne nem bármit megkérdőjelezni - mondja, mire a tömeg fújolni kezd. De az ország fejlődésének attól még ezek a zálogai.

Putyinra ugrottak a tüntetők

Mikor elhangzott az orosz elnök neve, a tömeg hangosan fújolni kezdett. A másik szó, amire ugrott a közönség, elég egyértelműen a “stadion”.

Sorra nyílnak a pénztárcák a Momentum adománygyűjtői előtt

A Momentum aktivistái láthatóan eredményesen járnak körbe, sokan adnak pénzt.

Putyin sakktábláján leszünk így gyalogok

Gönczi Gergő, a CEU leendő diákja (aki magyarországi magyar egyetemre jelentkezett, nem szeretne Bécsben tanulni) arról beszél, az az ország jó, ahol sokan járhatnak iskolába. Az oktatás nemzeti ügy. A nagyapja azt mondta neki, "Sanyikám, tanuljál, mert attól lesz neked és az országnak is jobb."

Nem szabad bezárni egy olyan egyetemet, amit szeretnek a diákok, és ahol haladó, korszerű oktatást kapnak. Szent István király intelmét idézi, majd fölteszi a kérdést, miért üldözik el a CEU-t.

"A kormányok jönnek-mennek, a tudás pártokon, generáción átívelő nemzeti büszkeség, a túlélés záloga."

Ha 2018 a családok éve, akkor 2019-ben miért kell a családját elhagyni annak, akit felvettek Magyarország egyik legjobb egyetemére? Miért kell a haza, a család és a tanulmányaim közül választani? - sorolja a kérdéseket.

A jó állam nincs ott a családi ebédnél, a hitvesi ágyban és a gyerek iskolatáskájában sem, de ott van, mikor kórházi ellátásra szorulunk, mikor egy szegény gyerek tanulni akar, vagy képviselni kell a nemzet érdekeit - sorolja. A nemzet érdeke a tanulás, a tudás itthon tartása és hazahozása. Ha nem tanulunk, a nyugati cégek összeszerelő üzemévé válunk, nem leszünk mások, mint feláldozható gyalogfigura Putyin sakktábláján.

Ha a politika betör az oktatásba, azt kell mondani, "eddig és ne tovább."

Hadházy aktivistái is felbukkantak

Az európai ügyészséghez csatlakozáshoz gyűjtenek aláírásokat a tömegben, láthatóan nagy a fogadókészség.

Mindennél jobban szükség van a kritikai gondolkodásra

Most Luis Cano beszél, aki szintén a CEU-ra járt. Azt mondja, a CEU költözése nem a diákok, hanem Magyarország vesztesége. Ők értik a demokrácia, szabadság értékét, ezt nem akarják elveszíteni. A kormány az akadémiai szabadságot veszélyezteti, nem úgy tűnik neki, mintha ez demokrácia lenne. Most Magyarországnak mindennél jobban szüksége van kritikai gondolkodásra, hogy küzdjenek a populizmus és a dezinformációk ellen.

Egy újabb diák beszél arról, mit köszönhet a CEU-n végzett tanulmányainak. A CEU-ra büszkének kellene lenni, nem pedig elüldözni, viszi Magyarország hírnevét. Nehéz elhinni, hogy december 1-után itt lesz még a CEU, de ők nem adják fel.

Többen vagyunk náluk

Azokat akarják megsemmisíteni, akikről tudják, hogy nem szavaznának rájuk. Lassan láthatatlan láncokba vernek minket, tudatlanság és apátia láncába. Ha elérik céljukat, még inkább luxus lesz a tudás, csak a pártkatonák "pereputtyai" tudnak tanulni, minket arra tartanak, hogy futószalaghoz láncolva kitermeljük a zsákmányukat. Akinek nem tetszik, húzhat külföldre. Nem tűrjük szó nélkül, hogy elűzzék az egyetemet és minket - folytatja Berg. "Nem hagyjuk" - sknadálja a tömeg.

Mi többen vagyunk náluk - üzeni a színpadról, mire a tömeg füttyög és tapsol. Anyja azért disszidált a kommunista diktatúrából, mert nem akart elnyomva élni, a zsarnoki hatalomtól függeni. "Mi sem leszünk szolgák a saját hazánkban. Nem hajtjuk némán a fejünket a Fidesz igájába."

Azt mondja, december 1-ig meg kell mutatni a "rezsimnek", Európának, világnak, hogy "nem hagyjuk az egyetemet". Ezzel zárja beszédét.

500-néhány ezer tüntető lehet

A helyszínen tartózkodó munkatársaink szerint (igen, most jönnek a híres számbecslések!) 500 és néhány ezer fő között lehet a jelenlévők száma. De az objektivitás érdekében itt egy fotó:

1 2 3 4
Hozzászólások