Kiemelték a Hableányt, négy holttestet találtak, a roncsot Csepelre szállították
Utolsó frissítés:
Hajnalban kezdődött a május 29-én elsüllyedt sétahajó kiemelése a Dunából. A művelet több mint hat órán át tartott.
Most érkezett
200 éve ugyanazok a hajózási kürtjelek, és jól működnek
A hajózásban szokásos kürtjelekről beszélt az M1 műsorában egy hajózási szakértő. Ezek a kürtjelek elegendőek a hajózásban 200 éve, nem szükséges mindenféle high-tech eszköz, mondja a csatornának nyilatkozó szakértő.
A Katasztrófavédelem szakértője arról nyilatkozott, ezek a mentési műveletek a búvároknak minden tekintetben megerőltetőek, a hőség nehezítette a munkálatokat, de lelkileg-szellemileg is megerőltető a mentés.
- Nem sokkal reggel hat óra után megkezdődött a Hableány kiemelése a Dunából.
- A roncsokban négy holttestet találtak.
- Órákig szivattyúzták a vizet a hajótestből.
- Egy ember a mentés közben a folyóba esett, sikerült kimenteni.
Percről percre
A médiának is megköszöni a rendőrségi szóvivő
Az ügyben gyanúsított a Viking Sigyn ukrán kapitánya. A szállodahajót tegnap újból megvizsgálta a rendőrség, miután az újra Budapestre érkezett – sikerült újabb bizonyítékokat beszerezni, amelyek által teljesebb képet lehetett kapni az esetről. A szóvivő megköszöni a sajtónak a hiteles és együttműködő tájékoztatást. Kérdésre elmondja, a Budapest alatti Duna-szakaszon folyik a keresés, mint már említette, megduplázott létszámmal.
További négy embert keresnek, megduplázzák a kereső személyzetet - sajtótájékoztató
Gál Kristóf ORFK-szóvivő tart sajtótájékoztatót. Elkezdődött a Hableány rendőrségi szemléje a mentéssel egy időben, ez szükséges volt, hogy tudni lehessen, milyen sérüléseket szenvedett a hajó a kiemelés közben. A szemle a Csepeli Szabadkikötőben folytatódik szakértők részvételével. Itt már kialakította a megfelelő helyszínt a rendőrség korábban. Gál megerősítette, négy holttestet emeltek ki a roncsból, megkezdődött az azonosítási protokoll. Vélhetően köztük van a hajó magyar kapitánya, és az egyetlen gyermek áldozat. Négy további utast keres a rendőrség eltűntként, megduplázták a kereső rendőri személyzetet.
Már csak az elejét kell letenni
Már csak a hajó elejét kell letenni, minden mással végeztek szakemberek. Ehhez meglazították a hajó hátulját rögzítő köteleket.
Csónakra szállt Hajdu János
A Hableány sikeres kiemelése után a mentést irányító Hajdu János, a TEK főigazgatója és a koreai követség emberei felszálltak egy csónakra a Szent Flórián mentőhajóról. A hvg.hu helyszínen lévő munkatársai szerint a kiemeléssel végeztek, már csak a hajó orrát kell az uszályra tenni.
Ráteszik az uszályra a Hableányt, de előtte kitámasztják
Pár perccel délután egy óra után az uszály fedélzetére helyezik a hajótestet, de csak miután ún. párnafákat helyeznek alá, ezek végülis támasztékfák, amelyek megakadályozzák, hogy a hajó valamilyen irányba billenjen az uszály sík felületén.
Már a levegőben van a hajótest
Folyamatosan emelik a Hableányt, már a levegőben van a hajótest, lassan elkezdik átemelni az uszályra - jelentették tudósítóink a helyszínről.
Centiről centire haladnak, a hajó orra már a levegőben
Centiről centire emelkedik a Hableány a víz fölé, először az orrát emelik meg a Clark Ádám daruval, utána emelik át a mellette álló uszályra. Ez azonban lassú művelet lesz, mert minden mozdulat számít. Az uszályt már teljesen előkészítették az átemeléshez, az oldalsó korlátokat levették és csak a mentés irányítói tartózkodnak rajta.
Élőben, ahogyan teljesen kiemelik a Hableányt
A hajó alja sincs már vízben, centiről centire hajlik a kiemelés.