Közlekedési káoszt hozott estére Erdogan látogatása - élő
Utolsó frissítés:
Hatalmas lezárásokat hozott a fővárosban a török elnök, Recep Tayyip Erdogan látogatása, aki ellen százak tüntettek Budapest utcáin.
Most érkezett
Nagy Blanka beszél a Széll Kálmán téren
Nem párttagként, aktivistaként van jelen, hanem emberként - kezdi beszédét. Azt a fajta embertelenséget, amit jelenleg képvisel Orbán Viktor azzal, hogy Erodgant fogadja, elviselhetetlen.
Erdogan minden egyes lépéséhez száz meg száz vércsepp tapad.
Orbán nézetei a kurd népirtással kapcsolatban nem azonosak a magyar emberek nézeteivel - mondta, szerinte a magyarok Erdogan látogatását is elítélik. "Egy igazi vezető nem fogad a hazájában olyan embert, aki száz meg száz ember életét elveszi. Erdogan gyerekgyilkos is"- mondja Nagy, mire a tömeg fújolni kezd. Azt mondta, mikor pár napja egy négyéves kislány lerobbantott lábát látta, akkor döntötte el, hogy muszáj itt lennie a tüntetésen. "Háborús bűn, amit Erodgan csinál, és amihez Orbán asszisztál."
Beszéde végén egy perc néma csendet kért a kurdokért. A színpadon áll két kurd asszony, akik Rojavából érkeztek.
- Több százan tüntettek Budapesten a török elnök látogatása idején a kurdok elleni offenzíva miatt.
- Orbán Viktor közös gazdasági programokról beszélt a közös sajtótájékoztatón, ilyen a Török Áramlat vagy a két ország közötti kereskedelmet segítő Eximbank-hitelkeret.
- Erdogan szerint az EU becsapta, a beígért 6 milliárd eurónak csak a fele érkezett meg, és ha ez nem változik, femondja a migrációs megállapodást.
- A magyar miniszterelnök szerint nincs hálátlatlanabb feladat most az EU-ban, mint a bővítés, ezért fontos, hogy ezt a feladatot "megkaptuk".
- Este közlekedési káosz alakult ki Budapesten, több helyen a gyalogosokat sem engedték át.
Percről percre
Orbán: Attól, hogy az EU tagjai vagyunk, nem veszek át rossz szokásokat
Törökország nemcsak nagy ország, hanem egy nagy nemzet is – kezdte el Orbán Viktor annak magyarázatát, miért támogatjuk Törökország szíriai offenzíváját. A magyar kormányfő szerint magunkat is egy ősi történeti nemzetnek tartjuk, a nemzeteknek tiszteniük kell egymást, és ennek megfelelelően kell viselkedni. Ha valaki nem adja meg a tiszteletet Törökországnak, akkor elnézést kell kérnünk és kompenzálnunk kell.
"Nem lehet gúnyolódni egy másik országon és nemzeten, ez elfogadhatatlan" – mondta Orbán.
A miniszterelnök szerint a támogatásunknak a történelmi mellett geopolitikai szempontja is van: egy ország sem választhatja meg a házszámát. Itt élünk, nekünk jó viszonyt kell ápolnunk a törökökkel és érdekünk, hogy Erdogan is a magyarok sikerében legyen érdekelt.
A konkrét szempont pedig természetesen a migráció kérdése, hiszen nem akarunk itt feltartóztatni több százezer embert, ezt pedig csak a törökök segítségével tudjuk elkerülni. Orbán szerint ezért is fontos, hogy támogassuk a biztonsági zónák létrehozását.
"Attól, hogy az EU tagjai vagyunk, nem veszek át rossz szokásokat" – mondta Orbán.
Erdogan megismételte, hogy az ENSZ-szel együttműködve akarják majd megkezdeni a biztonsági zóna újjáépítését.
Orbán: a bővítési portfóliónál nincs hálátlanabb az EU-ban
Az Origo arról kérdezi Orbánt, mit szól ahhoz, hogy Várhelyi Olivérnek ajánlotta fel Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke a bővítési portfóliót.
"Nem a könnyű sikerért futunk, ennél hálátlanabb portfólió most nincs az Európai Unióban" – válaszolta Orbán. A magyar kormányfő szerint azért vállaltuk, mert ez nekünk is fontos kérdés, másrészt látjuk, hogyan szenvednek az EU régi tagállamai azon, hogyan mondjanak igent egy-egy tagállam felvételére. Orbán szerint, ami eddig bővítésként történt az EU-ban az más volt, mint ami most következik.
"Van egy országcsoport az unión belül, amely Franciaország vezetésével, nem egyszerűen nemet mondott Észak-Macedónia felvételére, hanem a bővítés teljes folyamatát akarja megreformálni." (Legalábbis – tehetjük hozzá – ezzel indokolták az elutasítást az októberi EU-csúcson, annak ellenére, hogy az ország, akár Albánia, teljesítette a csatlakozási tárgyalások megkezdésére szabott feltételeket.
A tüntetők a Széll Kálmán térre értek
Kis csúszásban vannak, az eredeti program szerint 4 körül kellett volna a térre érniük. Ide még beszédeket terveztek, majd a Várat célozták be, de két szervezővel is beszéltünk, akik azt mondták, oda mégsem mennek.
A tüntetéssorozat nem ér véget, az Amnesty International a rakparton tart megemlékezést, de mennek a török nagykövetség elé is.
Rakétákról is szó lesz a Trump–Erdogan találkozón
A török sajtó azt kérdezte Erdogantól, mire számít a washingtoni látogatásán. Erdogan szerint korai lenne még a részletekről beszélni, de az S400-as rakéták és F35-ösök témájával természetesen kiemelten foglalkoznak majd. A kereskedelmi kapcsolatokat is növelni szeretné az Egyesült Államok és Törökország között, valamint a terrorizmus elleni harcról is tárgyalni fog november 13-án Donald Trumppal. Azzal szerinte még nincs vége a küzdelemnek, ha terrorista vezetőket ölnek meg.
Mi az a megállapodás, amelyről Erdogan beszél?
Az EU és Törökország között 2016 tavaszán kötött megállapodás alapján a törökök számára 6 milliárd eurót biztosít az Európai Unió, cserébe a törökök vállalják az országuk területén élő menekültek ellátását, az EU-ból kiutasított migránsok fogadását. Ez állította meg a balkáni menekültáradatot, és ennek következtében mára 4 millióra duzzadt a Törökországban élő menekültek száma. Közülük 3,6 millióra teszi a szíriai polgárháború elől menekülők létszámát.
A program keretében a 6 milliárd eurót 2021 végéig osztja el az EU. Ebből 5,6 milliárd elköltésére már meghatározták a célt, 3 milliárdra megkötötték a szerződést, 2,4 milliárdot pedig el is költöttek, például humanitárius célra, amelyre összesen 2,1 milliárdot szánnak, és amelyről ebben a riportban írtunk bővebben. Ebből az is kiderül, hogy a pénz elköltését az EU és a kormány közösen határozza meg, de az EU menedzseli.
Erdogan tehát csúsztat, amikor azt mondja, hogy a pénznek csak a felét adta oda az Európai Unió.
Erdogan: közel állunk egymáshoz
Nagyon örülünk, hogy Magyarország megfigyelőként részt vesz a Türk Tanácsban és budapesti irodát is nyitottak. Nem vagyunk távol egymástól, két óra alatt ide lehet utazni Ankarából, és szeretném, ha a jövőben is ilyen jól működne az együttműködés – fejezte be beszédét Erdogan, aki köszönetet mondott a szívélyes fogadtatásért.
Erdogan: ha nincs megoldás, kinyitjuk a kapukat a menekültek előtt
Az MTV kérdésére Erdogan azt válaszolta, hogy akár megkapják az Európai Uniótól a támogatást, akár nem, a menekülteket továbbra is vendégül fogják látni, de csak egy pontig.
"Bármit nem bírunk el, ha látjuk, hogy nincs megoldás, akkor ki kell tárnunk a kapukat" – zsarolta az Európai Uniót a török elnök.
Orbán Viktor ehhez annyit tett hozzá: mi azt szeretnénk, hogy akinek el kellett hagynia az otthonát, az hazamehessen. A most létrehozott biztonsági zóna tervét ő is megkapta Erdogantól, szerinte ebben templomok, iskolák és települések újjáépítése is szerepel, ezekben a programokban Magyarország is szívesen részt vesz.
"Vállalunk falu és iskola újjáépítést is, amennyire csak tőlünk telik" – mondta a magyar kormányfő.
"Az EU nem tartotta be az ígéretét"
"Nem hátrálunk meg, a terroristák között nem lehet különbséget tenni" – folytatta Erdogan, aki azt is sorolta, hogy az elmúlt időszakban kiket fogtak el a török erők az Iszlám Állam harcosai közül.
A török elnök ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy már nem bírnak ennél nagyobb terhet, az Európai Uniótól pedig szerinte még csak 3 milliárd eurót kaptak meg az ígért hatból.