Gulyás a győri gyermekgyilkosságról: Súlyos hibát követett el a bíróság
Utolsó frissítés:
A győri gyermekgyilkosságról napirend előtti tájékoztatást kért a kormány Varga Judittól és Pintér Sándortól.
Most érkezett
Lesz kormányátalakítás?
Orbán nem tervez kormányátalakítást, ilyen nem is lesz. A miniszterek tevékenységét értékeli Orbán, és hoz döntést, ha kell. De nem tervez kormányátalakítást.
Percről percre
Nem tiltakoztak hivatalosan a térkép miatt
Hivatalosan nem tiltakozott a horvát miniszterelnök Orbán Viktor Facebook-képe miatt, (azon nem látszik Horvátország.) Gulyás elmondja, ez egy régi térkép. "Nem tudjuk a magyar történelmet megmásítani, ez egy 1905-ös térkép." Trianon miatt most inkább a magyarok lehetnek érzékenyek.
Fake news
Gulyás szerint álhír, hogy a bűnszervezet fogalmának módosítása vonatkozna a Simonka-ügyre. A Simonka-ügyben készült vádiratban szerepel, hogy a képviselő lobbizott törvénymódosításokért – több esetben sikeresen –, felmerült, hogy itt a Btk. módosításáról van szó.
Gulyás azt mondta, lobbitevékenység nem folyt a frakcióban ez ügyben.
Nem ratifikálják az Isztambuli Egyezményt
Az Isztambuli Egyezmény ratifikálásának nincs köze az ügyhöz – válaszolta Gulyás arra, a győri tragédia után fontolgatják-e az egyezmény ratifikálását. A jelenlegi jogszabályok mellett ez nem indokolt.
A kormánynak nincs pszichológusképzése – válaszolta arra Gulyás, hogy a Patent és a Nane egyesülettel konzultálnak-e.
Nincs csalás, tényleg ennyi az átlagbér
A KSH 30 éve így számolja az átlagbért, nem igaz, hogy 1,7 millió munkavállalót kihagynak a számításból – mondja Gulyás. "Érdemben annyi az átlagbér, amennyit a KSH közöl." Székely Sándor szolidaritásos politikus vetette fel, a KSH sok embert nem vesz figyelembe, sokkal rosszabb a helyzet, mint amit kommunikálnak.
Gulyás azt mondja, a NAV is végez számításokat, az alapján durván 4 ezerrel lehetne kevesebb az átlagbér annál, mint amennyit a KSH mutat.
Az emberölés miatt elítéleteket nem engednék feltételesen szabadlábra
Varga Judit jelentése ma készül el, a főbb megállapításait Gulyás ismertette. A kormány vizsgálja, hogy a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét zárják ki szándékos emberölésnél. Ilyen törvényi lehetősége ne legyen a bíráknak.
Nem a jogszabályok nem kellően szigorúak, hanem a bírói gyakorlat enyhe.
Új NAT nem lesz
A jelenlegi NAT-ot módosítják, nem jön új NAT – jelentette be Gulyás. Elismerik azt a munkát, amit az oktatási kormányzat végzett ez ügyben, de úgy látják, nem érkezett annyi változtatási javaslat, ami egy új NAT-ot indokolna, ezért inkább a régit formálják újra.
A kórházak is plusz pénzt kapnak
79,4 milliárdot kapnak pluszban a kórházak – döntött a kormány. Ez nem teljes egészében az adósságrendezésre megy, a járó- és fekvőbetegellátásra szánt keretet is növelik 32 milliárddal. Direkten adósságrendezésre 42,8 milliárdot szán a kormány, az azonban nem fedezi a teljes tartozást, a beszállítók szerint ugyanis 70 milliárdos tételről van szó.
Gulyás arról beszélt, a járó- és fekvőbetegellátásra szánt pénzből is törleszthető adósság, így számításaik szerint a kifizetetlen számlák összege 10 milliárdra csökken. A kormány szeretne közvetlenül tárgyalni a beszállítókkal, illetve több kórházhoz felügyelőt rendelnének ki, hogy ne termelődjön újra a hiány.
Gulyás beszélt arról is, a kórházi ágyak számát nem szeretnék csökkenteni, azt látják, hogy a rehabilitációs kapacitást még lehetne növelni.
Soron kívüli tájékoztatás a győri gyerekgyilkosságról
Orbán Viktor beteg, ezért Varga Mihály vezette a kormányülést. A kormány foglalkozott a NAT-tal, a kórházi adóssággal, és a győri gyermekgyilkosságról kért napirend előtti tájékoztatást Varga Judittól és Pintér Sándortól.
Gulyás az elkövetőről és a szabadon engedéséről mondja el a sajtóban már ismert részleteket. A feltételes szabadságra bocsátást H. G. kérte, de ezt az ügyészség és a börtön is ellenezte, több okból is. Fegyelmi fenyítéssel, a társadalmi integrációt sem látták biztosítottnak. Ennek ellenére szabadságra bocsátotta a bíróság az elkövetőt.
Gulyás beszél arról is, a bíróság a szülői felügyeleti jognál is kivételt tett, a láthatási jogot nem vették el az apától, az anya is a láthatás mellett érvelt. Ezután ölte meg két gyerekét H. G.
Az ügy szolgál tanulságokkal, de nem lehet aktuálpolitikai következtetést levonni. Azt ki kell mondani, ha nem helyezik az elkövetőt feltételes szabadságra, és ha az eredeti ügyben szigorúbb büntetést kap a férfi, a gyerekek ma is élnek. Ezt Varga Judit jelezte a Kúriának. Ebben az ügyben súlyos hibát követett el a feltételes szabadságra helyezésről döntő bíróság mindkét fokon, és indokolatlanul enyhe az alapügyben hozott eljárás ilyen brutális bűncselekményél.
A büntetőügyekben folytatott bírói gyakorlat alkalmazását is vizsgálni kell. Hiába szigorú a büntetőpolitika, ha azt nem alkalmazzák. A Szeviép-ügyben az OBH-tól azt kérték, teljeskörű vizsgálatot folytassanak le az összeférhetetlenség ügyében.