„Nem akarunk többet, csak ami jár. Nem vitatjuk el azok jogát, akik az új szeleknek hódoló szocialista televíziót nézik, de azon millióknak is joguk van a közszolgálati televízióhoz, akik képviseletében ma itt megjelentünk” – mondta a Szövetség a Nemzetért nevű polgári kör által szervezett tüntetésen, a Magyar Televízió Szabadság téri székháza előtt 2002. augusztus 30-án Orbán Viktor, a nagypolitika színpadára visszatérve a választási vereségét követő sokkjából. Kijelentette, hogy az ellenzékben lévő polgári oldalnak is jussa, hogy megszólalhasson a közszolgálati tévében, és „a velünk vitázók ne a gumibot nyelvén fogalmazzák meg ellenvéleményüket, s ne a kormányváltás után kiszabadult köztörvényes bűnözők legyenek a televíziók sztárjai”. Azt követelte, hogy a médiatörvény módosításával legyen egy bal- és egy jobboldali közszolgálati tévé, amelyek egyenrangúak. Medgyessy Péter akkori miniszterelnök azzal reagált: „Akinek saját tévére van szüksége, az vegyen magának egyet.”
És akkor még sejteni sem lehetett, mennyire ez történik. Az e heti címlapsztori járja körbe, hogy a volt szocialista kormányfő tanácsát megfogadva Orbán Viktor kormánya 720 milliárd forintot költött az MTVA felügyelte konglomerátumra, ami nem egyszerűen egy tévé: 7 csatorna, 6 rádió, több honlap és az MTI tartozik hozzá. És ez csak az anyahajó abban a NER-flottában, amelyben ott vannak a KESMA összehangolt mozgású naszádjai és a TV2 (ízlés)rombolója. És hogy mit kaptunk a mindig népszerű és rettentő sokba kerülő focivébén, Bajnokok Ligáján és Forma–1-en kívül? A köztévék etalonjának számító BBC-vel összevetve, a Monty Python helyett Bagi–Nacsát, piacképes sikersorozatok helyett alacsony nézettségű műsorokat – amiken keresztül viszont ömölhetnek ki a milliárdok a megfelelő helyekre.
A műsorfolyamban hiába keressük a közmédiához méltó tárgyszerű beszámolókat például az Onkológiai Intézetben kialakult megalázó helyzetről, amiről a Gazdaság rovatban olvashatunk. Ugyanott írunk a Microsoft-botrányról a szoftvercégnek a washingtoni igazságügy-minisztériummal kötött vádalkuja kapcsán. A hazai bűncselekményt a tengerentúlon találták meg, hiszen Polt Péter afféle Sehallselát Dömötörként tavaly izomból elutasította a feljelentést.
Közben az egykor hírhamisítással megbukott vezérigazgató, Papp Dániel irányította MTVA különböző csatornáin ömlik a gátlástalan propaganda. Valahogy úgy, ahogy a 2016-os brit népszavazás idején a Brexit-pártiakból. Az ő politikai paprikajancsiként viselkedő vezérüknek, Boris Johnsonnak újdonsült miniszterelnökként feltett szándéka, hogy ha törik, ha szakad, kivezeti Nagy-Britanniát az EU-ból – elemzi Világ rovatunk, és kommentálja egyik véleményírónk. A Corvinus vezetői viszont a Magyarország rovat cikke alapján a Brit-szigeteknél messzebb tekintenek, s úgy vélik, kicsit Amerika költözik ide azzal, hogy alapítványi magánegyetem lesz az intézmény.
Kétszázmilliárd forintba kerül a Liget Budapest – von mérleget a HVG-nek adott interjújában Baán László, a projekt miniszteri biztosa. Aki a Szépművészeti Múzeum főigazgatójaként örömtelinek tartja, hogy az intézménye Orbán Viktor jóvoltából Van Dyck és Renoir egy-egy fő művét kapta meg, összesen 5,5 milliárd forint értékben. És látatlanban biztosak lehetünk abban, hogy jobb lesz azokon elmerengeni, mint a köztévé átlagos műsorán. Mivel végső soron mindkettő számláját mi álljuk adófizetőként: vegyünk inkább festményeket!
A szerző a HVG szerkesztője.