A Belügyminisztérium előtt tankerületi leveleket égettek a diáktüntetők, majd bejelentették, hogy október 23-án folytatják
Utolsó frissítés:
„Amikor a hatalom megfélemlít, akkor már a hatalom fél” – ezzel a jelszóval vonultak tanárok és diákok a Hősök teréről a Belügyminisztériumig, ahova az oktatásügy tartozik. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete bejelentette, hogy a következő tüntetés október 23-án délután négy órakor lesz a Kálvin téren, 27-én pedig ismét országos sztrájknapot tartanak. A diákok pedig megalapították az Egyesült Diákfrontot, így folytatják.
Most érkezett
Élő közvetítésünk a vonulásról:
Percről percre
„Nem leszünk annyian, mint múltkor”
Egy Waldorf-iskola tanulói tudósítónk beszámolója szerint arról beszélgettek, hogy szerintük kevesebben lesznek a mostani tüntetésen, mint a korábbiakon. A diákok egyébként azt mondták, hogy tanáraikért jöttek ki.
Van, aki azonban bizakodóbb: az Eötvös gimiből érkezők reménykednek abban, hogy legalább annyian jönnek, mint legutóbb. Az ő reményüket táplálhatja, hogy másik kollégánk szerint a kisföldalatti teljesen tele van, alig lehet már rá felférni.
Mutatjuk a Hősök terét!
A rendőrök tudósítóink szerint ugyan már leparancsolták a tüntetőket a szobrokról, azonban fotósunknak még pont sikerült őket lekapnia:
Nagy a rendőri készültség
A Hősök tere közelében, a Rippl-Rónai utcában már egy órával a demonstráció kezdete előtt nagy volt a rendőri készültség – jelentette helyszíni tudósítónk.
Ígéret már van a béremelésre, pénz még nincs
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón jelentette be, hogy a kormány az uniós pénzekből 2026-ra emelné meg a pedagógusok bérét a diplomás átlagbér 80 százalékára. Ehhez jövőre 20,1 százalékkal, 2024-ben 25 százalékkal, 2025-ben pedig 30 százalékkal kell emelni a pedagógusok bérét.
Gulyás pontos számokat is mondott. Előrejelzések szerint a diplomás átlagbér az 2025-ben bruttó 972 901 forint lehet, a pedagógusok bére átlagban – ennek 80 százaléka – 777 ezer 673 forint körül alakul majd. Fontos, hogy ez differenciált lesz, azt az Európai Bizottság is kérte, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben dolgozó pedagógusok ne a diplomás átlagbér 80, hanem 90 százalékát kapják. Emellett a pedagógus-bértábla sem szűnik meg.
Ebben a cikkünkben azt is megírtuk, miért helytelen a kormány érvelése, hogy az Európai Bizottságon múlnak a tanárfizetések:
Megmozdult pénteken az ország
Hetek óta másról sem szól a közélet, mint a tanárokról, a mellettük kiállókról, büntetésükről, majd – csütörtök óta – a kormány fizetési ígéretéről. Utóbbi azonban valószínűleg nem lesz elég: pénteken is az utcára vonulnak a tanárok. Délelőtt országszerte több tucat oktatási intézményben volt sztrájk és szolidaritási akció, a Széll Kálmán téren flashmobot is tartottak.
A délelőtti eseményekről készült percről percre tudósításunkat ebben a cikkben olvashatja: