A jegenyefák sem nőnek az égig – szól a bölcs magyar mondás, amihez hozzátehetjük, a törpefenyők még kevésbé. Mi tagadás, e népi megfigyelést politikusok ritkán veszik komolyan, mígnem a saját kezeik között enyészik el, amit felépítettek. A kevés kivétel közé tartozik például Angela Merkel, aki előrelátóan azelőtt mondott önként búcsút a kancellári szerepnek, mielőtt nyilvánvalóvá vált, hogy Putyin-barátságával kígyót melengetett a keblén. Idehaza Gyurcsány Ferencre másképp emlékezne a történelem, ha 2006-ban nem próbál az ország eladósítása árán is hatalmon maradni. Ezekben a hónapokban pedig annak vagyunk tanúi, hogy miután a Fidesz 2022-ben immár harmadszor is beblöffölte magát a kétharmadba, most Orbán Viktor szeme láttára esnek ki rezsimjéből a legfontosabb építőkövek.
Bármiről szónokol is például a hétvégén Tusványoson, a minapi vilniusi NATO-csúcson teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy az általa hirdetett szuverén magyar külpolitika csupán mítosz, hiszen szolgaian liheg a török álláspont után – világít rá cikkünk a Magyarország rovatban. Kiderült továbbá, hogy omladozik az e feltételezés mögé odaképzelt pártegység is, lévén nem kisebb személyiség, mint Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke foglalt állást az Oroszországtól távolodás és Ukrajnával a partnerségépítés mellett.
Itt van továbbá az a hazardírozó orbáni gazdaságpolitika, amelyben az állami költségvetést a kiegyensúlyozott nyereség- és jövedelemadók helyett a fogyasztást terhelő adók támasztották meg. A konjunktúrában – és persze amíg az uniós támogatások érkeztek – működőképes konstrukció azon nyomban befuccsolt, amint e kedvező körülmények eltűntek. Fókuszban rovatunk magyarázza el, hogy az inflációs reálbércsökkenést követő fogyasztási apály nyomán miként illannak el a büdzsé bevételei, miközben az Európa-rekorder magyar áfakulcs egyenesen adócsalásra ösztökél számos gazdasági szereplőt, például a zöldség-gyümölcs ágazatban, versenyképtelenné téve a hazai termelőket. A helyzet odáig fajult, hogy Magyarország nettó zöldség-gyümölcs importőr országgá vált. Az abszurditás fokozható: a termelők most azért remélik a számukra kedvező kormányzati beavatkozást, mert Mészáros Lőrinc nemrég kertészeti vállalkozásba fogott.
Pedig lehetne. Világ rovatunk számol be arról, hogy a leghitelesebb szakértők szerint 2023 a globális felmelegedést illetően „közepes év” lesz: rosszabb, mint a tavalyi, de jobb, mint a következő, s Európa helyzete a legkockázatosabb. Ezzel hazardírozni több mint bűn, hiba.
KOCSIS GYÖRGYI
szerkesztő