Jól hangzik, de nem valószínű, hogy Bödőcsnek van igaza, aki szerint Orbánnak az a baja a svédekkel, hogy direkt szétszerelve árulják a bútorokat, hiszen maga csúfolódott azzal, hogy az összerakás csak a Karácsony-féléknek okoz gondot. Az sem sanszos, hogy azért gáncsolja Svédország NATO-csatlakozását, mert ők is kekeckedtek, amikor Semjén közlegény helikopterről lövöldözött náluk házi rénszarvasokra.
A legtöbb normális országban az Ukrajna elleni orosz agresszióból nem azt a következtetést vonták le, hogy Putyinhoz kell dörgölőzni és gyengíteni a közös védelmi rendszert, hanem sok helyen még a sorkatonaság visszaállításának amúgy ijesztő gondolata is felmerült. Világ rovatunk elemzése szerint azonban ennek nincs sem pénzügyi, sem politikai realitása, sem pedig társadalmi támogatottsága. Vagyis a NATO-nak aligha van alternatívája.
Huszárvágásokat – ami Orbán Balázs szerint kreatív merészséget jelent – a magyar gazdaságban is előszeretettel vet be a kormány, legalábbis szerzőnk így minősíti azt a bravúrt, hogy a bankok önként és lelkesen „leakciózzák”, konkrétan nulla kamatfelárral kénytelenek kínálni vállalati hiteleiket. Az így felpörgetni remélt beruházások mellett a fogyasztás is fűti majd a magas nyomású gazdaságot, s interjúalanyunk azzal kecsegtet, hogy az ehhez kilátásba helyezett tartósan magas bérnövekedést nem zabálja majd fel a magas infláció.
Akik a kormányzati hurráoptimizmus dacára borúsan látják az ország és saját háztartásuk helyzetét, nem kapnak igazán karakteres üzeneteket az ellenzéki pártoktól – ezt Magyarország rovatunk cikke állapítja meg, amely szerint az ellenzék az oktatástól az egészségügyig, az áfától az euróig, a NATO-tól az unióig egy sor témában megszorongathatná a kormánypártokat, de minimum felmutathatná, hogy Magyarország nagyobbik része nem az orosz minták szerint gondolkodik. Nem szűkölködik viszont karakteres kijelentésekben a csepeli polgármesterrel közölt interjúnk, ami a helyi fideszes belháborúba enged betekintést. Persze kormányzati körökben alighanem katonai sarzsira jogosító érdem a Németh Szilárdról megfogalmazott állítás, mely szerint a gyilkosság kivételével A Keresztapából ismert számos módszert bevetett egy kuratórium ellehetetlenítéséhez.
Mindez persze egyszerű bugristempó a kínai portréalanyunkat fenyegető retorziókhoz képest. Az álnéven külföldön rejtőzködő, a családjával azok biztonsága érdekében minden kapcsolatot megszakító politikai karikaturista azért alkot, hogy legyen bizonyíték a jövő generációknak a világ igazságtalanságaira, szabadidejében pedig azért néz horrorfilmeket, mert mégsem lehet mindig Putyin vagy Hszi miatt szorongani.
Jakus Ibolya
szerkesztő