szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A köznevelési államtitkár higgadtságra és kivárásra biztat az elvett mobilok kérdésében. Azt mondta, abban bíznak, hogy a készülékekkel semmi sem fog történni.

„A kormányzat nem ellensége az okoseszközök pedagógiai célú használatának, sőt kiosztottunk csaknem félmillió notebookot a gyerekek körében, pontosan azért, mert a digitalizációban, annak az okos használatában természetesen bízunk és hiszünk. Ami a problémát okozza, ha ezt túlzásba viszik, és szünetekben, illetve úgy is tanórán használják, ahol oktatási célú használatra nem lenne szükség. Az OECD felmérése szerint a magyar tanulók 31 százaléka nyilatkozta azt, hogy ő soha nem kapcsolja ki tanórán sem a mobiltelefonját” – mondta Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában, amikor arról kérdezték: fogják-e ellenőrizni, hogy az iskolák hogyan tartják be az elektronikai eszközök tanítás közbeni elzárását előíró szabályt.

Maruzsa szerint „megítélés kérdése”, hogy mennyire szigorú a szabály, „hiszen a végrehajtás területén nagyon nagy mozgásteret kaptak az intézmények, ahogyan a pedagógusok is, hiszen a saját tanóráján az okoseszközök használatát minden pedagógus teljeskörűen és teljes szabadsággal engedélyezheti”.

Arra a kérdésre, hogy anyagi felelősséget ki vállal az elvett eszközökért, az államtitkár úgy reagált: „természetesen az intézmény, de azért fontos rögzíteni, hogy a puding próbája az evés. Rengeteg iskola eddig is elvette az eszközöket, különböző módon és különböző gyakorlattal, de legalább a húsz százaléka a mi állami intézmények körében végzett felméréseinknek. Nem tudunk tömegesen olyan ügyekről, hogy pont akkor romlott volna el, nagy perek indultak volna”. Ebben a kérdésben higgadtságra és kivárásra biztatott, és jelezte: abban bíznak, hogy a készülékekkel semmi sem fog történni.

Mit hoz az iskolai mobiltiltás? Hagyjuk a politikusokat, inkább nézzük, mit mond a tudomány

Maruzsa szerint lehet olyan eset, amikor a reggel leadott telefonokat menet közben elő kell venni, mert a tanár azt mondja, hogy az órán – pedagógiai céllal – használni kell. Például, ha egy osztály első órája testnevelés, azon nem használják az okoseszközöket, de ha a harmadikon, a történelemórán szükség van rájuk, akkor vissza kell adni azokat. „A KRÉTA rendszerben a pedagógus rögzíti, hogy az adott órán digitális eszközhasználatra kerül sor. Ebben az esetben az eszköz természetesen pedagógiai céllal használható, sőt használandó” – magyarázta.

A Madách Imre Gimnázium felmentett igazgatójáról is kérdezték az államtitkárt, akinek egyébként a lányai is az intézménybe járnak. Arra a felvetésre, hogy „felmentenek, aki nem tartja be a szabályt, vagy csak azt, aki ezt nyilvánosan el is mondja”, azt válaszolta: „Ez egy nagy rendszer, a köznevelés világában hat ezer intézményről beszélünk. Az igazgatóknál évente nagyjából ötszáz kinevezésre kerül sor, hiszen ötéves ciklusokban kapják a megbízásaikat. Idén nyáron is több mint négyszázat neveztünk ki a tankerületi rendszerben, és emellett természetesen egyházi és magánfenntartók is, ugyanígy a saját intézményrendszerükben cserélik, és adott esetben, ha ez indokolt, akkor fel is mentenek vezetőket. Ez minden nagy rendszerben így van.”

„A Madách igazgatóján állt bosszút a mobilokat kitiltó, betarthatatlan szabály miatt saját csapdájába esett BM”

Mészáros Csabát azután mentették fel azonnali hatállyal, hogy a sajtóban megjelent: az iskolában – a honlapjukon közzétett döntésnek megfelelően – nem fogják elvenni a tanulóktól a mobilt. A Belügyminisztérium ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy „egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”.

Mészáros az iskola közösségi oldalán közzétett utolsó igazgatói bejegyzésében azt írta, hogy Maruzsát már korábban tájékoztatta a döntésről, akinek nem volt baja vele. Azt is hozzátette: „ha nincs a médiafelhajtás, nem mentettek volna fel. Mert nem a tények számítanak, hanem a botrány és a precedens.” A minisztérium szerint az államtitkár nem tudott arról, miről határoztak az iskolában.

A gimnázium tantestülete elfogadhatatlannak nevezte Mészáros felmentésének tényét, módját és indoklását, a diákjai pedig több demonstrációt is tartottak. Hétfő este a Belügyminisztérium épülete előtt tüntettek.

Elegünk van! – üzenték Pintérnek a tüntető diákok, akik kiálltak a Madách felmentett igazgatója mellett – videó

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!