Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Köztisztviselők elbocsátása: a postások szerint „bukni” fog rajta a kormány
Utolsó frissítés:
Tetszett a cikk?
A Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (PHDSZSZ) nem tartja helyesnek, hogy az európai uniós csatlakozás előtt nagy számban bocsátanak el köztisztviselőket: ehelyett létszámstopot javasol, illetve azt tartaná helyesnek, ha a nyugdíjba vonulók helyére nem vennének fel új embereket, különben a leépítések végső pénzügyi mérlege veszteséget mutat majd.
A szövetség úgy véli, hogy a kormány tervezett intézkedése többek között azért hátrányos sokak számára, mert speciális képzettséggel és gyakorlattal nehéz a termelői szférában elhelyezkedni a 40-50 éves, vagy annál idősebb embereknek. A szakszervezet közlemény szerint a költségvetés tervezetében a központi költségvetési szervek 2.382,191 milliárd forinttal szerepelnek. A kormány a 10 százalékos tervezett létszámcsökkentéssel mintegy 40 milliárd forintot akar megtakarítani, ami az összes kiadás kevesebb mint egy százaléka. Mivel a megtakarítandó pénz nagy része a munkaadót terhelő járadék, ezért a leépítés nemcsak megtakarítást, hanem bevételcsökkenést is okoz a költségvetés számára. A PHDSZSZ szerint emiatt a megtakarítás a központi költségvetési szervek összes költségeinek 0,5 százalékánál kisebb lesz, s csak az egész büdzsé két ezrelékét éri el. A postások szerint a kormány nem kalkulálta be a kiadások közé az elbocsátások járulékos költségeit: a munkaviszony megszüntetésekor hat havi felmondási időt kell kifizetni a köztisztviselőknek. A végkielégítés összege az idősebb korosztály esetében általában nyolc hónapi fizetés, míg ha a nyugdíj előtt öt éven belül mondanak fel valakinek, akkor még több pénz jár neki. Ezekkel az összegekkel együtt a szövetség számításai szerint a tervezett megtakarítás helyett közel tízmilliárdos többletköltséggel lehet számolni. A szervezet az elbocsátások helyett azt javasolja, hogy a költségvetési szférában létszámfelvételi stopot rendeljenek el, szüntessék meg a további vezetői megbízások bővítését, s a nyugdíjkorhatárt elért alkalmazottak helyett ne vegyenek fel újakat. (MTI)