Az európai szakszervezetek a gazdasági „szuperbiztos" ellen

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

„Végzetes csapást mérne" a szakszervezetek Európa iránti elkötelezettségére, ha az Európai Bizottságban létrehoznák a versenyképesség előmozdításáért felelős gazdasági „szuperbiztos" tisztségét – szögezte le kedden a Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára.

John Monks az uniós vezetőkhöz intézett levelében fejtette ki a javaslattal kapcsolatos aggodalmait, amelyek szerint Európa szociális érzékenységének a háttérbe szorulásával ennek az érzékenységnek a társadalmi bázisa is meggyengülne. Az EU-tagállamok csütörtökön kezdődő csúcsértekezletükön várhatóan megállapodnak arról, hogy a brüsszeli bizottságban létrehozzák a versenyképességi kérdésekért felelős alelnök tisztségét.



A szakszervezetek szerint ez azoknak a tagállamoknak a nyomására történik majd, amelyek úgy vélik, hogy Európában egyedül a szociális védelem rendszereinek a felszámolásával lehet ösztönözni a gazdasági növekedést. A jelek szerint az új „szuperbiztos" hatásellenőrzésnek vethet majd alá minden gazdasági vonatkozású uniós javaslatot – ide értve a szociális és környezetvédelmi jellegűeket is –, és ha valamelyikről úgy ítéli meg, hogy hátrányos a vállalatok számára vagy a munkahelyek megőrzése szempontjából, akkor azt nem engedi tovább.



Mivel pedig a munkaadói lobbik csaknem minden új szabályozói intézkedéssel szemben azt a kifogást fogják emelni, hogy álláshelyek megszűnéséhez vezet, nagy a valószínűséggel egyetlen olyan javaslat sem jut majd át az alelnök szűrőjén, amely a szociális vagy a környezetvédelmi szempontokat helyezi előtérbe – állítják a szakszervezetek.



A gazdasági és versenyképességi ügyeket egyszemélyben felügyelő „szuperbiztos” tisztségének létrehozását a közelmúltban javasolta Gerhard Schröder német kancellár, aki azóta már megnyerte Franciaország és Nagy-Britannia támogatását is. Egyetért az elképzeléssel Romano Prodi, a bizottság elnöke, az EU soros ír elnöksége és a Benelux-országok. A javaslat szerint az új alelnöknek kellene figyelnie arra, hogy a bizottság gazdasági javaslatai összhangban álljanak azzal a távlati céllal, amely szerint az évtized végére az EU-nak kell a világ legdinamikusabban fejlődő és legversenyképesebb gazdasági térségévé válnia. (MTI)