Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A vagyonvédelmi dolgozók 50-60 százalékát feketén foglalkoztatják
Utolsó frissítés:
Tetszett a cikk?
A vagyonvédelmi dolgozók 50-60 százalékát bejelentés nélkül, feketén foglalkoztatják, többségük kiszolgáltatott helyzetben van, s emiatt a Vagyonvédelmi Dolgozók Országos Szakszervezete már tavaly a munkaügyi miniszterhez fordult, de azóta sem kapott választ felvetéseire – jelentették ki az érdekképviselet vezetői.
Tavaly októberben levélben fordultak a munkaügyi miniszterhez, amelyben felhívták a figyelmet, hogy számításaink szerint a be nem jelentett munkavállalók után meg nem fizetett járulékok éves szinten akár a 4 milliárd forintot is meghaladhatják – közölte Gálos Imre, a szakszervezet elnöke. Elmondta, hogy becsléseik szerint Magyarországon több mint 130 ezren végeznek vagyonvédelmi munkát, akiknek mindössze 10 százalékát foglalkoztatják jogszerűen, 20 százalékukat pedig csak minimálbérre jelentik be.
Az alelnök beszámolója szerint a fővállalkozók több al-, és társvállalkozón keresztül látják el a vagyonvédelmi feladatokat. Hozzátette: míg a fővállalkozó 800 forintnyi órabért számláz ki, addig az alvállalkozói rendszer miatt a dolgozó csak mintegy 320-350 forintot kap kézhez. A legtöbb munkavállaló számára nincsenek meg a megfelelő munkakörülmények sem, miközben átlagban 240 órát dolgoznak a vagyonvédelmi dolgozók egy hónapban és akár több napot is végigdolgoznak pihenőnap nélkül – mondta Gálos Imre.
A szakszervezeti vezető kitért arra is, hogy említett levelükben több javaslatot is megfogalmaztak. Egyebek között, hogy a fővállalkozó ne adhassa tovább alvállalkozóknak az általa elvállalt munkát. Azt kérték továbbá, hogy az értékszállítók, az értékkísérők és a pénzintézeti őrök munkáját veszélyességi pótlékkal ismerjék el. Ezenkívül javasolták, hogy a személy- és vagyonőrökre a munkáltató köteles legyen élet- és balesetbiztosítást kötni. (MTI)