Kártyával akarják letörni a feketemunkát a szlovákok

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A feketemunka hatalmas veszteségeket okoz a szlovákköltségvetésnek, ezért a munkaügyi tárca a jövő évtől külön törvénnyel próbálja meg felvenni a harcot ellene. A minisztérium még e héten tárcaközi egyeztetésre bocsátja az illegális foglalkoztatásról szóló törvénytervezetet, amely szerint az illegálisan dolgozókra tízezer, a feketén alkalmazó cégekre egymillió koronás büntetést is kiszabhatnak.

A pénzbüntetés mellet a minisztérium egyéb olyan elemeket is igyekszik beépíteni a törvénybe, amelyek elriaszthatják a cégeket attól, hogy valakit illegálisan alkalmazzanak – nyilatkozta Ľudovít Kaník munkaügyi miniszter. Ha például a feketemunka miatt a cégre pénzbeli bírságot szabnak ki, akkor az azt követő öt évben nem vehet részt a nyilvános közbeszerzési eljárásokban, és nem folyamodhat állami támogatásért sem.



Az új rendszer legfontosabb eleme azonban az Egyesült Államokban már jól ismert szociális identifikációs kártya lesz. Bevezetése ugyan félmilliárd koronába fog kerülni, de Kaník szerint ezzel hatékonyabban tudják majd ellenőrizni a munkáltatókat. Egy kártya kiadása mintegy 200 koronába fog kerülni, az első kártyához azonban ingyenesen lehet majd hozzájutni. A Szociális Biztosító által kiadott kártyáért csak akkor kell fizetni, ha azt a tulajdonosa elveszíti. A kártya segítségével a munkaügyi ellenőrök azonnal fel tudják majd mérni, hogy ki dolgozik legálisan. Mivel a rendszer kiépítése rendkívül időigényes, az összes alkalmazottnak és munkanélkülinek várhatóan csak 2006 végére lesz ilyen kártyája.



Szlovákiában a regisztrált munkanélküliség 2004 első öt hónapjában átlagosan 15,77 százalékos volt, ami 0,54 százalékponttal alacsonyabb, mint a tavalyi év azonos időszakában. Májusban a munkaügyi tárca szerint 378 828 állástalant tartottak nyilván, ami csaknem 20 ezerrel kevesebb, mint az előző hónapban. A minisztérium szerint a munkanélküliség aránya e hónapban megközelítheti a 14 százalékot. A szlovák statisztikai hivatal szerint ugyanakkor az év első három hónapjában átlagosan 511,5 ezer állástalant tartottak nyilván, ami 6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Eszerint északi szomszédunknál a munkanélküliség aránya eléri a 19,3 százalékot. A hivatal előrejelzése szerint az állástalanok száma idén 2,4 százalékkal, 470 ezer főre csökken, a munkanélküliség aránya így 17,7 százalékos lesz. (Új Szó)