Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A hétvégén kitudódott, az amúgy sem rosszul fizetett német miniszterek és államtitkárok 2005. január elsejétől még vastagabb borítékokat vihetnek haza. Eközben Németországban 10 százalék fölötti a munkanélküliség, az állásban lévők pedig egyre több vállalatnál kénytelenek belemenni bérük megkurtításába vagy a munkaidő fölemelésébe.
Az n-tv hírtelevízió értesülése szerint a szövetségi kancellár jár a legjobban. Gerhard Schröder, aki teli szájjal dicsérte és példaértékűnek nevezte az alkalmazottak bércsökkentésével járó munkaügyi kompromisszum létrejöttét a DaimlerChrysler konszernnél, a jövő évtől kezdve havi 770 euróval (mintegy 190 ezer Ft) magasabb fizetést kap. Illetménye így meghaladja a havi 24 ezer eurót (6 millió Ft). Az egyes miniszterek és államtitkárok januártól kezdve havi 530-650 euróval több pénzt kapnak az államkasszából.
Miközben az egyszerű német állampolgár szóhoz sem jut a megrökönyödéstől és a méregtől, a kisebbik koalíciós párt elnöke egyszerű és "érthető" magyarázattal szolgált a nagy konszerneknél (lásd Mannesmann-per) kifogásolt "önkiszolgáló mentalitás" terjedésére. Mint Angelika Beer közölte, a nagylelkűség oka az, hogy a legutóbbi ülésén a kabinet elfelejtette meghosszabbítani azt a határozatot, amelynek értelmében a kormány tagjai 2003-ban és 2004-ben lemondtak illetményük emeléséről.
Németországban országos szinten 10 százalék fölött van a munkanélküliség, az állásban lévők pedig egyre több vállalatnál kénytelenek belemenni bérük megkurtításába vagy a munkaidő fölemelésébe. (MTI)