Felsőoktatási törvénytervezet – ELTE kontra OM

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Mint korában beszámoltunk róla az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) a felsőoktatási törvénytervezet teljes tartalmi, szerkezeti, jogi és megfogalmazásbeli átalakítását tartja szükségesnek, az ugyanis jelenlegi formájában nem alkalmas arra, hogy az Országgyűlés elé terjesszék. Az Oktatási Minisztérium (OM) azonban nem osztja az egyetem álláspontját.

Az OM – a Magyar Távirati Iroda jelentése szerint – azt közölte, hogy a leendő törvénytervezet alapját képező Magyar Universitas Program koncepcióját 2004. június 14-én fogadta el a kormány. Ezt a programot korábban megvitatta, és támogatásáról biztosította valamennyi felsőoktatási testület és szervezet. A koncepció végső változata ezeket a módosító javaslatokat is tartalmazni fogja.



A koncepció elfogadása után az oktatási miniszter minden felsőoktatásban érintett szervezet képviselőjét felkérte, hogy a nyár folyamán véleményezze a készülő törvényt. Az így felkért kodifikációs bizottságban részt vesznek a Magyar Rektori Konferencia, a Magyar Akkreditációs Bizottság, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a HÖOK, valamint számos társtárca képviselői.



A korábbi tervezetben már elfogadott Irányító Testület (IT) bevezetése, számos más európai mintához hasonlóan a hatékonyabb működés feltételeinek megteremtését szolgálja. Ezzel nem csorbulnak az akadémiai közösség jogosítványai. Az IT hatáskörébe elsősorban a hosszabb távú fejlesztésekkel, a regionális munkaerő-piaci igényekre történő gyorsabb reagálással, az intézmény vonzerejének növelésével összefüggő feladatok kerülnek. Ezt szolgálják majd a nyitottabb, szabadabb gazdálkodást lehetővé tevő intézkedések is. Ezért is tartjuk szükségesnek a leendő törvény államháztartási törvénnyel történő összehangolást. Az új konstrukció tehát nem jelenti az állami szerepvállalás változását, és nem mond ellent az európai egyetemek Magna Chartájában foglaltaknak. Az IT akkor működik majd jól, ha döntéseit a Szenátussal, vagyis az akadémiai közösséggel való folyamatos egyeztetés alapján hozza meg.



A szaktárca közleménye kiemeli, hogy a jelenleg is folyó finomítás során az OM továbbra is nyitott a tervezet felsőoktatási fórumokon való megvitatására, a folyamatos párbeszédre a szélesebb körben érintettek valamennyi csoportjával.



Az ELTE szerint a felsőoktatási törvény nem alkalmas arra, hogy a parlament elé kerüljön