Egyre több pénz megy bérgaranciára

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A felszámolók egyre inkább igénybe veszik a Munkaerő-piaci Alap bérgarancia alap részét, 2000-ig csak néhány száz millió forintot költött az alap évente erre a célra, a múlt évben viszont már csaknem 3,5 milliárd forintot – állapította meg az Országos Érdekegyeztető Tanács bér- és kollektív megállapodások bizottsága a testület csütörtöki ülésén.

A ráfordítás 2001-ben és 2002-ben 1 milliárd forint körül alakult, a múlt évben pedig 3 milliárd 419 millió forintot fizettek ki a munkaügyi központok a felszámolás alatt lévő cégek munkavállalóinak járó elmaradt bérekhez és végkielégítésekhez. Ezzel a segítséggel a múlt évben 14900 munkavállaló jutott hozzá elmaradt járandóságainak egy részéhez. Az alap 2000-ben még csak alig több mint 3 ezer munkavállalónak nyújtott segítséget és még 2002-ben is mintegy 8 ezernek. Az egy munkavállalóra jutó támogatási összeg a 2002-es 166 ezer forintról 2003-ban 230 ezer forintra emelkedett.



Az évek során változott az egy-egy munkavállalónak nyújtható támogatás maximuma. Ez az összeg 2000-ben még 127500 forint volt, de 2003-ban már 414400 forint. Az idő közbeni jogszabályváltozás nagyobb ösztönzést adott a felszámolóknak is a támogatás igénybevételére. A támogatások valójában kölcsönök, amelyet a felszámolás során vissza kell fizetni az alapnak. A múlt év végi erre vonatkozó követelésállomány elérte az 5 milliárd 54 millió forintot. A múlt évben mintegy 174 millió forint behajthatatlan követelést töröltek –- tájékoztatta a kormányzati oldal a bizottsági ülésen a szociális partnereket.



A bizottság foglalkozott a munkaügyi konfliktusok a bírósági eljárást megelőző vagy azt segítő rendezhetőségével. Ezt a Munka törvénykönyve soron következő felülvizsgálata során lehetne érvényesíteni. Az alternatív vitamegoldás korszerűsítését az Európai Unió is támogatja. Ezek az eljárások azt szolgálják, hogy a vitás felek között kompromisszumos megegyezés jöjjön létre. Vállalati szinten jelenleg is lehetőség van a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat igénybevételére, de hasonló szolgáltatásra lenne szükség az egyéni érdek és jogviták, valamint az ágazati viták esetében is – állapította meg a bizottság. (MTI)