A munkavédelmi ellenőrzések társadalmasítását jelenti az is, hogy az ötvennél több dolgozót foglalkoztató cégeknél paritásos bizottságot kell létrehozni. Ennek tagjai a választott munkavédelmi képviselő vagy képviselők, a munkaadó döntésre jogosult delegáltjai, illetve a cég munkavédelmi szakembere.
Változás a munkavédelmi törvényben a tízmillió forintig terjedő munkavédelmi bírság kiszabási gyakorlata is. Korábban csak több dolgozó munkavédelmi veszélyeztetése miatt lehetett bírságot kiszabni, most egy dolgozó esetén is. Továbbá a fizikai veszélyeztetésen túl adminisztratív hiányosságoknál is kiszabható a bírság.
Az OMMF elnöke példaként említette, hogy ha a kockázatelemzés olyan munkahelyen hiányzik, amelynél indokolt lenne annak elkészítése, akkor is kivethető a munkavédelmi bírság. Az Európai Unióban, így Magyarországon is, követelmény a munkahelyeken a kockázatelemzések elkészítése. Alapvető fontosságú dokumentumról van szó, amelyben az adott munkahely munkavédelmi kockázatait elemzi a munkáltató, továbbá kijelöli a megelőzés, az elhárítás módját.
Békés András szólt arról is, hogy ellenőrzéseik során két éve még csak a munkahelyek egyharmadának volt ilyen kockázati elemzése, s az elkészített dokumentumok fele nem felelt meg a követelményeknek. Az egy éve végzett ellenőrzéseknél már a munkahelyek kétharmadánál találtak kockázati elemzést, igaz, felerészben továbbra sem elégítették ki a dokumentumok a követelményeket.
Békés András rámutatott, hogy igen népszerűvé vált a többi társhatósággal közösen üzemeltetett ingyenesen hívható munkavédelmi, munkaegészségügyi tájékoztató szolgálatuk. A terveik között szerepel, hogy a fejlettebb országokhoz hasonlóan Magyarországon is munkavédelmi követelmények vonatkozzanak az egyéni vállalkozókra is.
Az európai munkavédelmi hét idén főként az építőipari munkabiztonság javítására koncentrál.