Europass dokumentumok a végzettségek összehasonlíthatóságáért

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Várhatóan jövő tavasszal kezdi meg működését Magyarországon a Nemzeti Europass Központ, s ekkortól lesznek elérhetők az Europass portfolióba tartozó dokumentumok, amelyek segítségével átláthatóvá válik, hogy tulajdonosa mit tanult, milyen készségeket sajátított el, milyen tapasztalatai vannak - közölte Kerekes Gábor, az Educatio Kht. igazgatója.

A képző intézmények és munkaadók az egységessé váló uniós személyi dokumentum-csomaggal könnyen értelmezhetik majd a különböző uniós országokból származó diplomákat, bizonyítványokat, képesítéseket. Az öt dokumentumból álló portfolió Europass önéletrajzot, mobilitási igazolványt, bizonyítvány-kiegészítőt, oklevél mellékletet és nyelvtanulási naplót tartalmaz.



Kerekes Gábor szerint az Europass önéletrajzot és nyelvtanulási naplót mindenki maga készítheti majd el. Az Europass oklevél mellékletet a felsőoktatási intézmények állítják ki. Az igazgató utalt arra, hogy a felsőoktatási törvény tervezete értelmében a 2004/2005-ös tanévben végzők számára kötelező lesz kiadni a mellékletet, amelyet egyelőre magyar és angol nyelven állítanak ki. Az Europass bizonyítvány-kiegészítő a szakképesítést igazoló dokumentummal együtt érvényes és a vizsgaszervező bocsátja ki.



Az Europass mobilitási igazolványt a küldő és a fogadó szervezet állítja ki, s az leírja azokat a tanulási és képzési periódusokat, amelyeket tulajdonosa meghatározott minőségi kritériumok alapján más országokban teljesített. A dokumentumokat az állampolgárok önkéntes alapon használhatják.



Az Európai Bizottság annak érdekében, hogy elősegítse a tagállamok közötti munkavállalási és tanulmányi célú mobilitást, a képesítési rendszerek, bizonyítványok átláthatóságát, 2003 decemberében dolgozta ki az Europass keretrendszerre vonatkozó javaslatát. A tervek szerint a vonatkozó jogszabályt az Európa Parlament 2005 januárjában fogadja el. Ezt követően kezdik meg a működést a Nemzeti Europass Központok, amelyek finanszírozásához az unió 50 százalékban járul hozzá. (MTI)