- A beküldött pályázati anyagban pontosan kell megadnod az összes elérhetőségedet, hogy könnyen kapcsolatba léphessenek veled. Kínosan kell ügyelni rá, hogy ebben ne legyen hiba!
- Telefonod üzenetrögzítőjét az álláskeresési időszakban állítsd át illedelmes üzemmódba, azaz cseréld le a jópofa vagy őrült bemutatkozó szövegeket, és a mérhetetlenül hosszú, ámde bombasztikus zenei kreációkat. Helyettük egy higgadt tárgyszerű bemutatkozás sokkal jobb hatást vált ki a telefonálóban.
- Ha az otthoni számodat adod meg, akkor a családtagjaidnak magyarázd el, hogy a telefonüzenetek ebben az időszakban különösen fontosak számodra, azaz ne töröljék le őket a rögzítőről.
- Tartsd fejben, hogy pontosan milyen állásokra is jelentkeztél, hogy ha felhívnak, azonnal képes legyél azonosítani, hogy miről is van szó, s kompetensnek mutatkozhass!
- Tarts edzést! Kérd meg egy barátodat, hogy hívjon fel, és játszatok el egy igazi interjút elejétől a végéig. Ha nem megy jól, akkor ismételj, esetleg másokkal is!
- Ha végül felcsengetnek, győződj meg róla, hogy a megfelelő emberrel beszélsz-e, figyelj a megjegyzéseire! És koncentrálj!
- Ha nincs elég időd a telefoninterjúra, ajánlj egy másik időpontot. Ezt egyébként akkor is megteheted, ha nem volna más dolgod: ezzel ugyanis időt adsz magadnak a mentális felkészülésre, s erősebb tárgyalási pozícióba helyezheted magad. Az új időpontban azonban feltétlenül állj rendelkezésre!
- Fontold meg egy telefonjegyzet használatát, amely tartalmazza a hívó fél adatait és legfontosabb megjegyzéseit a szóban forgó pozícióval és a beszélgetéssel kapcsolatban. A jegyzeteidet ne dobd ki, hanem a személyes találkozásra való felkészüléshez használd fel őket!
- A pályázati anyagban beküldött önéletrajzod másolatát tartsd kéznél, hogy ne keveredhess önmagaddal ellentmondásba! Jegyezd le továbbá a legfontosabb dolgokat, amelyeket a beszélgetés során mindenképpen el szeretnél mondani!
- Gondoskodj róla, hogy tisztán és pontosan értsd, mit is mond a hívó fél. Például ne bömböljön mögötted a zene, vagy egy televíziós szappanopera!
- Fontold meg, hogy a beszélgetést állva vagy ülve folytatod-e le! Szakértők szerint állva, vagy egy széken ülve sokkal profibban hangzó kommunikációra képes az ember, mint egy fotelbe süppedve.
- Azt is megteheted, hogy szépen felöltözöl a telefoninterjúhoz. Ez ugyan őrültségnek hangzik, mégis a megfelelő öltözet olyan magabiztosságot adhat, ami kiérződik a válaszaidból is.
- Ne érezd úgy, hogy ki kell töltened a csendet! Ha a feltett kérdésre elmondtad, amit akartál, s az interjúvoló nem reagál azonnal, hanem csendben várakozik tovább, akkor nem kell hadoválni csak azért, hogy megtörjön a csend. Legfeljebb kérdezd meg, mintha a telefonvonallal lenne gond: „Bocsánat, hall engem?!” Ha erre azt válaszolja, hogy: „Igen, hallgatom.” A viszontválaszod lehet ez: „Remek, akkor nem kell megismételnem az elmondottakat.” Ezután már mindenképpen a kérdező következik.
- A beszélgetés végéhez közeledve finiselj keményen! Ezt megteheted, ha erős, gondolatokkal teli kérdéseket teszel fel például az adott pozícióban dolgozók szakmai perspektíváiról, vagy a cégkultúráról, amelybe majd be kell illeszkedni.
- Ne szipogj, ne tüsszents, és ne köhögj! Ha ezeket mégsem tudod elkerülni, akkor kérj elnézést!
- Ne rágózz, ne egyél, ne igyál, és egyáltalán ne csinálj semmit, ami akkora zajjal jár, hogy behallatszik a telefonba.
Ha mindezeket betartod, s persze ha megfelelő tartalmú válaszokat adsz, jó esélyed van rá, hogy bekerülj a következő körbe.