Először is nézz szembe magaddal: lógni akarsz, vagy tényleg szabad perceid akadtak. Mindenkinek ismerősek az elvégzendő, de halasztható feladatok. Ezek a legrosszabb kötelességek, mert kellő külső nyomás nélkül nem könnyű rávenni magunkat, hogy hozzáfogjunk e munkákhoz. Pedig ezekkel is végezned kell, mert jelentősen befolyásolják a megítélésedet. Részben azért, mert az időben befejezett feladatok a külső szemlélőben azt a képzetet keltik, hogy rend van körülötted, illetve az időben lezárt munkák nem tartanak fel másokat, így a konfliktusok száma csökken, az elismeréseké pedig nő. S mi más kell az előrejutáshoz?!
Íme pár tanács a verkli beindításához!
Készíts listát a teendőidről.
Bonts le minden feladatot alfeladatokra, mert ezeket jóval könnyebben kivitelezhetőknek és kevésbé ijesztőnek fogod találni.
Miután a lista elkészült, fogj neki az elejétől kezdve és haladj pontról-pontra, és sokkal gyorsabban készen leszel, mint azt gondolnád.
Mindig kemény feladat belekezdeni valami újba, főleg, ha azt nem is találod különösebben izgalmasnak, de a kötelességeket nem lehet, de legalább is nem megtérülő dolog elbliccelni. Ha nem így teszel, előállhat az a kellemes helyzet, hogy valóba n sikerült minden feladattal végezni, és mégis maradt szabadidőnk. Most akkor hogyan tovább? Ez leginkább a munkához való egyéni hozzáállásodon múlik: előre akarsz lépni a munkahelyeden, vagy csak át akarod valahogy vészelni a blokkolásig tartó időt? Mindenki saját sorsának kovácsa, így azt tesz, amit helyesnek vagy kényelmesnek érez, mégis fontos, hogy ne keverjük össze a kényelmet a semmittevéssel.
Lehet, hogy üres óráidban magadban már felhágtál álmaid karrierlétrájának valamennyi fokára, s lehet, hogy azt is megállapítottad a legfelső foktól még elég messze vagy. Éppen ez a legjobb indok, hogy az ábrándozás helyett nekiláss magadért dolgozni egy kicsit. Hiszen éppen van rá időd.
Ha munkahelyeden, beosztásodban elégedettnek érzed magad, szereted a céget, ahol dolgozol, kielégítőnek látod a feladataidat is, akkor is van előre: törekedhetsz rá ugyanis, hogy a lehető legjobb légy. Ez vagy arra ösztönzi majd a körülötted lévőket, hogy több munkát sózzanak rád, vagy magukhoz ragadják a kezdeményezést, s így több időt tölthetsz saját tudásod és képességeid fejlesztésével. Ezen az úton akármit is teszel, a környezeted látni fogja, hogy elkötelezett vagy a munkád iránt.
Ha nem álmaid munkahelyén dolgozol, arra használhatod az adódó szabadidőt, hogy megpróbáld a helyedet jobbá tenni! Találd ki, mi szükséges ehhez, vesd ezt össze saját lehetőségeiddel, majd jelöld ki a megcélzandó feladatokat és dolgozz rajtuk.
Amennyiben egy általad nem kedvelt állásban vagy, esetleg egy olyan cégnél, amelynek nem szeretnél dolgozni, az egyetlen dolog, amit tehetsz, hogy új állás után nézel, akár éppen a munkahelyi szabadidődben. Számos olyan átmeneti állás létezik, ahol maguk a munkaadók sem neheztelnek azért, ha az alkalmazott a munkahelyi szabadidejében más munkák után néz, de amennyiben valaki nem ilyen státuszban van, annak a hasonló dolgait persze jobb bizalmasan kezelni. Az interneten számos álláslehetőséget, továbbképzési tanfolyamot és ezekhez kapcsolódó fórumot találni, ne habozz feltérképezni ezeket. Fejleszd az életrajzodat, motivációs leveledet és juttasd is el ezeket a megfelelő helyekre. A lényeg, hogy naprakész maradj minden tekintetben.
Mi a helyzet, ha nem akarsz karriert építeni, csak el szeretnéd ütni az időt? Kézenfekvő lehetőség, hogy ha lehetőséged van rá, böngészd az internetet. Ugyanakkor tartsd szem előtt, hogy a legtöbb munkahelyen mind az ezzel eltöltött idődet, mind az általad meglátogatott webhelyeket ellenőrizni tudják. Nyugodtan írhatsz e-maileket ismerőseidnek, kollégáidnak – bár a levéltitok Magyarországon az elektronikus levelezésre is kiterjed – több helyen ezeket is ellenőrizni tudják, így légy óvatos. Persze a látványos szörfözést halaszd arra az időre, amikor a főnök nem áll éppen a hátad mögöttünk (ezekre az esetekre is akadnak persze jót trükkök: az Alt-Tab billentyűkombináció például villámgyorsan lezárja a nyitott ablakokat, így gyorsan elrejthetsz bármit, ha felettesünk hirtelen feltűnik a színen).
Az unalom a munkahely egyik kisördöge, amely éppen azzal képes lerombolni az alkalmazottak renoméját, hogy szépen lassan, szinte észrevétlenül semmittevésre készteti őket. Ha legyőzöd az unalmat, akkor az idődből, a munkahelyi szabadidődből is a legtöbbet hozhatod ki.