A legegyszerűbb az internetről információkat gyűjteni, mert nem igazán szorulunk rá mások segítségére. Ennek megvan az az előnye, hogy mások nem befolyásolnak bennünket az ítéletünkben. Ugyanakkor nem fogunk tudni a rejtett lehetőségekről, és a buktatókról sem. De feltételezve, hogy több tárul a szemünk elé, mint ami nem, érdemes belevágni egy ilyen keresésbe. Annál is inkább, mert ma már megtalálhatók a magyar munkaerőpiac adatait összehasonlító online szolgáltatások is. Még pontosabb képet lehet nyerni, ha az állásajánlatokban szereplő képzettségi kritériumokat, s a hozzájuk csatolt jövedelmi csomagokat megvizsgáljuk. Ezekből elég sok akad szerte a magyar weben. Némi kutakodás után lehetőség van rá, hogy ki-ki elhelyezze magát a képességbeli, képzettségi, tapasztalati, iparági és persze fizetési-jövedelmi koordináták alkotta térben.
Egy másik lehetőség, hogy a sajtóban időről-időre megjelenő fizetésekről szóló publikációk alapján ítéljük meg saját lehetőségeinket. Ezek az elemzések azonban többnyire túl általánosak a konkrét bérmegbeszélésekhez, de igen jó iparági hátteret adhatnak.
A következő lehetőség a személyes kutatás elvégzése. Ez nem áll másból, mint a kompetensnek tartott ismerőseink megkérdezéséből. Persze az a legjobb, ha vannak olyan kapcsolataink, akik az adott cégen belülről adhatnak tudósítást arról, hogy a megcélzott pozícióban milyenek a fizetési feltételek. Ennek híján a konkurencia adatai is jók. He ezekhez sem jutunk hozzá, akkor más üzletben lévő, de hasonló méretű cégek hasonló pozícióiról érdemes adatokat gyűjteni. Ha ez sincs meg, akkor egyszerűen olyan emberek véleményét kell kikérni, akiknek áttekintésük van az adott iparágról, vagy a piac egészében tapasztalható alkalmazási viszonyokról.
Végül, akinek van rá lehetősége, s persze ez a leghatékonyabb módszer, érdemes elmenni fizetési tanácsadóhoz, akinek az a szakmája, hogy ismerje: melyik piacon, melyik cégnél, melyik pozícióban az adott körülmények között milyen személyes kondíciók mellett mekkora fizetési csomag kérhető. A tanácsadó talán még azt is tudja, hogy meddig lehet feszíteni a húrt, melyik jövedelmi elemben lehet magasabb szintet elérni, s melyikben nem. Azaz, milyen lehet az a fizetési struktúra, amelyben megfelelő jövedelmi szintet alkudhatunk ki.
Általában véve azt lehet mondani, hogy felkészületlenül nem szabad beülni egy fizetési tárgyalásra, mert a döntésképtelenség (viszonyítási alap híján egy gyorsan előállhat) általában véve is ronthatja a jelölt megítélését. De nem kell a felkészülést fetisizálni. Az interneten elérhető információk segítségével, s néhány ismerős tanácsait figyelembe véve már elég muníciónk lehet ahhoz, hogy józan tárgyalással elérhessük, amit szeretnénk.