A kamarai alelnök azokra – a véleményei szerint megalapozatlan – hírekre reagált, amelyek szerint veszélybe került a szakmunkásképzés egy jogszabályváltozás miatt. Bihall Tamás vélekedése szerint csak a tanulószerződésekkel lehet elérni azt, hogy a tanulók a megfelelő elméleti oktatás után leendő szakmájuk gyakorlati ismereteit a munka világában szerezzék meg. „A kamara tapasztalatai szerint ez rendkívül fontos, hiszen a gazdaság legnagyobb problémája, hogy nem a munkaerőpiac által elvárt képzettségű fiatal szakemberek kerülnek ki a képző intézményekből" – tette hozzá.
A szakképzési törvény januári változása oktatási szakemberek szerint gyakorlatilag ellehetetleníti az iparostanulók gyakorlati oktatását. Eddig ugyanis a szakképzésekre beiratkozó fiatalok megállapodási szerződést kötöttek az őket a gyakorlati fogásokra tanító mesterekkel, a tanulmányaikat ősszel elkezdőket azonban már csak tanulószerződéssel foglalkoztathatják. Ez pedig azt jelenti, hogy az oktatóknak bért kell fizetniük, ebéd-hozzájárulást kell adniuk, és csak szigorú feltételekkel bonthatják fel a kettejük közti jogviszonyt.
Tény, hogy a tanulószerződés a vállalatokra, vállalkozásokra is feladatokat, kötelezettségeket ró, amelyek költségeit a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény alapján elszámolhatják – szögezte le Bihall Tamás, hozzátéve, hogy ugyanakkor kívánatos lenne az egyéni vállalkozók érdekeltségének további erősítése.
„A kamara a tanulószerződések regisztráló, ellenőrző intézménye, az oktatási tárcával kötött megállapodás alapján látja el ezt a feladatot” – emlékeztetett Bihall Tamás, aki elmondta azt is, hogy minden híresztelés ellenére a tanulószerződések száma évről-évre dinamikusan nő. Míg a 2001-2002-es tanévben 9600 ilyen szerződés élt az országban, addig a mostani tanévben már 16 és fél ezer.