Amikor a főnök a fiatalabb

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány év eltérés még nem a világ, de sok kellemetlen helyzet alakulhat ki, ha az ember felettese tíz-húsz évvel fiatalabb. Egy kis odafigyeléssel azonban könnyűszerrel ki lehet védeni ezt a csapdát.

Egy-két év korkülönbség nem
a világ, tíz-tizenöt már gondot
okozhat.
© sxc.hu
Különösen egy állásinterjú esetében kényes a szituáció, amikor az ember eleve szorong, ideges, ugyanakkor szeretne magabiztosnak és tapasztaltnak látszani, anélkül, hogy mindenhez értő, okoskodó jelölt látszatát keltse. A szakmai önéletrajz hosszúsága egyrészről mutathatja, hogy a jelentkező értékes tapasztalatokkal rendelkezik, másfelől az interjúztatóban megfogalmazódhat a gondolat, hogy a vele szemben ülő ember őskövület, akinek gondjai lesznek a szervezetbe való beilleszkedéssel.

A helyzetet súlyosbítja, hogy a fiatal menedzserek – akik közül sokan fiatal korukban már biztos egzisztenciát teremtettek maguknak – a feszített, kompetitív munkakörnyezet hatásaként hajlamosak lehetnek az arroganciára, s előfordulhat, hogy nem adják meg az idősebbeknek kijáró tiszteletet.

Egy jóval fiatalabb interjúztató, vagy felettes esetén nem szabad csodálkozni, ha az embert nem kezelik „kesztyűs kézzel”. Előfordulhat, hogy megváratják az állásra jelentkező kollégát, de akár az is megeshet, hogy az ifjú titánnak – pont a korából kifolyólag – nincsenek megfelelő ismeretei a jelentkező előéletéről, s így arra is van esély, hogy még nem hallott olyan cégekről, ahol az idősebb kolléga karrierje során dolgozott. Itt érdemes még megjegyezni, hogy korábbi munkahelyeinek ismertetésekor nem fontos minden apró részletre kitérni, – ezzel csak hangsúlyozza életkorát – célszerűbb csupán a legjelentősebb állomásokat megemlíteni.

Bármennyire is arrogáns és felkészületlen legyen is a fiatal főnök vagy menedzser, minden körülmények között nyugodtnak és professzionálisnak kell maradni. Állásinterjú esetében könnyen lehet, hogy a huszonéves interjúztató nem a végső döntéshozó a kérdésben, csupán egyfajta „szűrő”, aki kiválogatja a legjobb jelentkezőket, akik közül végül a „nagyfőnök” választ. A fiatal menedzserek tehát valószínűleg a kapuőrök, akik az új munkahelyhez vezető utat őrzik.

Az új helyre való bekerülés esetén az ifjabb felettessel fontos éreztetni, hogy új kollégaként Ön nem jelent veszélyt a pozíciójára. Az Ön szakmai háttere ugyanis elbizonytalaníthatja fiatalabb főnökét, s ez sok kellemetlen helyzet okozója lehet. Érdemes tehát minél előbb akár közvetlenül erre a témára terelni a szót, ezzel sok félreértéstől kímélhetik meg egymást.

Emellett fontos érzékeltetni, hogy bár felettese életkorából kifolyólag akár a gyermeke is lehetne, ennek ellenére Ön hajlandó az ő irányítása alatt dolgozni, hajlandó beépülni a szervezeti hierarchiába. Az együttműködésnek már az első jeleivel enyhíthető a fiatalabb felettesek azon félelme, hogy az idősebb alkalmazottak általában makacsok és mindent jobban akarnak tudni. Érdemes ilyenkor korábbi munkakapcsolatait megemlíteni, ezzel szemléltetheti rugalmasságát.