Elkészült a kék könyv mintapéldánya, amely a ma még használatos alkalmi munkavállalói könyvet fogja felváltani, miután a parlament elfogadja az erre vonatkozó törvénymódosítást – mondta a kormányszóvivő. Szerinte a kormány a száz lépés program keretében ki kívánja fehéríteni a mezőgazdasági, illetve a háztartás körüli munkákat is. Ennek lehet jó eszköze a kék könyv, amelyet a nyári és őszi szezonális munkákban vélhetően már használni lehet. A munkáltató közteherjeggyel megválthatja a foglalkoztatás járulékterheit, így az érintett dolgozó nyugdíj- és egészségügyi ellátásra jogosult lesz.
A Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium pályázatot ír ki kiegészítő bértámogatásra és képzési támogatásra az olyan munkáltatóknak, amelyek távmunkahelyeket létesítenek – közölte László Boglár. A pályázatot július 7-ig lehet beadni. A pályázók körébe tartozhatnak vállalkozások, illetve költségvetési szervezetek akkor, ha - a közigazgatási reform keretében - a távmunkahellyel hagyományos munkahelyet váltanak meg. Az elbírálásnál előnyben részesülnek azok a pályázatok, amelyek regisztrált munkanélkülieket, fogyatékkal élőket, megváltozott munkaképességű embereket, gyermeküket egyedül nevelőket, romákat foglalkoztatnak.
„A minisztérium szándéka ezzel a távmunka pályázattal az, hogy hátrányos helyzetű kistelepülések érvényesülési képességét erősítse, illetve a vállalkozások versenyképességének megteremtéséhez, megszilárdításához járuljon hozzá" - mondta a kormányszóvivő.
A diplomás pályakezdők számára hirdette meg az ösztöndíj- programot a kormány, amellyel több száz fiatal szerezhet munkatapasztalatot, ha július 30-ig jelentkezik. A 9-12 hónapos ösztöndíjas foglalkoztatás esetében a fiatal értelmiségek havi legalább 30 órás munkával, bruttó 90 ezer forint keresettel dolgozhatnak minisztériumokban és a központi közigazgatás szerveinél. Olyanok jelentkezhetnek, akiknek diplomája nem régebbi két évnél. Az idén diplomát szerzők is jelentkezhetnek.
László Boglár úgy fogalmazott: „az ösztöndíjas foglalkoztatás előnyeit a kormány illetve a tárca úgy foglalta össze, hogy ez előnyös a fiataloknak, hiszen kipróbálhatják magukat a közigazgatásban, a közigazgatás pedig friss szemléletű munkavállalókra tehet így szert". Ugyanakkor ez a forma előnyös a munkáltatóknak is, hiszen a 90 ezer forintos bér erejéig a 29 százalékos társadalombiztosítási járulék fele visszaigényelhető kilenc hónap után az APEH-től.