A kapcsolati tőke az álláskeresés egyik legfontosabb eleme © sxc.hu |
A személyes ismerősök hálózatán mozogva gyakran igen gyorsan elérhetjük azt, akit keresünk, s ehhez mindössze annyit kell csak tenni, hogy barátainkat, volt és jelenlegi kollégáinkat végigkérdezzük, nem tudnak-e valamilyen összeköttetést ahhoz az illetőhöz, akire az állás vagy a kívánt információ miatt szükségünk van.
Ha túl félénknek, visszahúzódónak tartod magad, gondolj arra, hogy még a híres embereknek is vannak, vagy voltak hasonló problémái. A hálózaton való mozgás trükkjeit fokozatosan el lehet sajátítani, s minél többször próbálkozol, annál magabiztosabban fog menni a továbbiakban.
A szociális háló használata történhet formális és informális keretek között egyaránt. Ami a legjobb benne, hogy szinte bárhol és bármilyen körülmények között lehetőséget lehet találni egy kis ismerkedésre. A gyerek focimeccsén az iskolaudvaron, egy ismerős születésnapi partiján., vagy akár a bankban sorban állva. Persze egyszerűbb olyanokkal szóba elegyedni, akit már eleve ismersz, de sokszor még ezek a beszélgetések is meglepő eredményeket hozhat. Szinte bárhol megeshet, hogy új lehetőségeket sodor az utunkba egy-egy spontán elbeszélgetés.
Különösképpen olyan emberekkel érdemes próbálkozni, akik munkájukból kifolyólag sokat érintkeznek másokkal. Egy tanár, egy lelkész, vagy más közösségi vezető lehet a jó példa. Érdemes az ismeretségi körödben lévő hasonló szociális „csomópontok” számára felvázolni, hogy mivel foglalkozol, mi az ami érdekel, így ha hallanak valamit, már egyből ajánlhatnak is Téged a feladatra.
Ezután jöhetnek a hivatalosabb események. Érdemes résztvenni a különféle szakmai fórumokon, workshopokon, ahol az ember csak kitűz egy névtáblát és elvegyül a hasonló területen tevékenykedők tengerében. A kávészünetek a legalkalmasabbak az ismerkedésre, amikor a rendezvény kötöttebb mederben csordogáló eseményei egy picit fellazulnak. Innentől pedig már egyenes az út az újabb – és ami még ennél is fontosabb, szakmabéli – ismerősökhöz, akik újabb lehetőségeket jelentenek egy új állás, vagy egy-egy új információ felé vezető úton. Ne feledd a névjegyeidet, amelyeket nyugodtan osztogassál, s mindig győződj meg róla, hogy legalább annyi névjegyet szerzel, mint ahányat kiosztasz. Hívd fel új ismerőseidet egy pár napon belül és érdeklődj a munkájukról, majd mesélj a sajátodról is. Esetleg küldjél nekik önéletrajzot, a jövőre nézve.
A szociális hálózaton való mozgás igen hatékony és olcsó módja a munkaerőpiacon való puhatolózásnak, s saját ismertségünket is megnövelhetjük, ha kötetlenül ismerkedünk és „reklámozzuk magunkat”.