Becsüld fel mennyit érsz
Mielőtt az „önreklámodat” nekiállnál megkomponálni, végezz komoly önértékelést. Először nézd végig a szakmai önéletrajzodat és határozd meg, milyen képességeidre volt szükség az egyes állások esetében.
Készíts tízes listát a legfőbb erősségeidről, s azokról a területekről, amelyekhez a legjobban értesz. Használj aktív, cselekvő igéket, amelyek kifejezik amivel foglalkoztál. Mesélj a szakértelmedhez köthető képzettségeidről – számítógépes programok ismerete, stb. – valamint általános készségeidről, mint például szervezés, kommunikáció és így tovább. Értékeld, hogy az egyes képzettségeid mennyire illeszkednek arra az állásra, amelyre éppen jelentkezel, s válaszd ki a legrelevánsabbakat. Írd le ezeket egy darab papírra, ezek lesznek ugyanis a „reklámod” alapkövei.
Fogalmazd meg az üzeneted
Ha megvan az alap, megkezdődhet az építkezés. Hasznos, ha előre leírod, nagyjából mit szeretnél mondani, hogy begyakorolhasd és ne hagyjál ki egyetlen fontos részletet sem.
Először mutatkozz be, mondd el a nevedet és nevezd meg azt a szakmai területet, amellyel általában foglalkozol. Ezután írd körül a pozíciót, amit keresel. Ez a rész változhat, az interjú és a mindenkori állás jellegétől függően. Ezt követően ejtsél pár szót a képzetségeidről és a készségeidről, adottságaidról.
Add el a tapasztalatodat
A munkaadókat érdekli, hogy mivel foglalkoztál korábban. Használj aktív, cselekvést kifejező szavakat ennek leírására. Ezek a szavak mind tiszta, közvetlen és érthető üzenetet közvetítenek, s ez minden bizonnyal tetszeni fog a munkaadónak. Használj olyan szavakat mint például: felügyel, szervez, átszervez, összeállít, elemez, megalapít, fejleszt, kifejleszt, elér, teljesít, stb.
Ismerd az értékedet
A fizetésről általában nem esik szó, amíg az állást fel nem ajánlották. Azonban fontos, hogy tudd, mi az amit elvárhatsz azért a munkáért, amit végezni szeretnél. Nagyjából lődd be, hogy a tapasztalataid és a tudásod alapján mi az a legfelső határ, amire még számíthatsz. Amikor pedig eljön a pillanat, ne szerénykedj. A legjobban úgy vezetheted fel a mondanivalódat, hogy azt mondod: „úgy gondolom, hogy azzal a szakmai és iskolai háttérrel, amellyel rendelkezem, valahol X és Y forint közötti fizetésre számíthatok”.
Ne feledd, a tárgyalás alapját a képzettségeid és a tapasztalatod adja. A munkaadó nem kíváncsi a személyes pénzügyeidre, vagy arra, hogy hány gyereket kell eltartanod. Az interjú pedig nem arról szól, hogy mire van szükséged, hanem arról, hogy mennyit ér a tudásod.