„Önkormányzatokat, civil- és közszolgáltatásokat végző szervezeteket, valamint a lakosságot kívánja tájékoztatni az ICSSZEM arról, hogy az október 1-től hatályba lépő "közérdekű önkéntes tevékenységről szóló" törvénynek milyen előnyei vannak - mondta csütörtökön Budapesten egy sajtóbeszélgetésen Göncz Kinga, a tárca vezetője.
„A törvény rendezettebbé teszi a viszonyt az önkéntesek és a fogadó szervezetek között, utóbbiak köre bővült: nem csak egyházi és nonprofit civil szervezetek, de más közhasznú szervezet is foglalkoztathat önkéntest” - ismertette a miniszter.
Göncz Kinga hozzátette, a törvény tiszta jogi kereteket teremt, és az önkéntes munkavégzést megkülönbözteti a feketén végzett munka minden formájától, továbbá a szabályozás nagyobb védelmet biztosít az önkéntesnek, akiknek néhány természetbeni juttatás (például ebéd, utazási költség) szja-mentesen lesz adható.
"Az önkéntességnek kettős értéke van: nemzetgazdasági jelentőségű a maga (KSH-szerinti) évi 18 milliárdos társadalmi megtakarításával és fontos szerepe van a társadalmi szolidaritás és a kohézió szempontjából" - hangsúlyozta a tárca vezetője.
„Több száz szervezet véleményezte és értett egyet az elsőként 2001-ben megfogalmazott, civil kezdeményezésű törvénytervezettel” - mondta F. Tóth András, az Önkéntes Központ Alapítvány vezetője.
"Ma mintegy 400 ezer állandó önkéntes dolgozik Magyarországon, és akár a lakosság egyharmada is bekapcsolódik ilyen tevékenységbe, anélkül, hogy tudná pontosan, hogy ő most önkéntes munkát végez" - fogalmazott F. Tóth, aki szerint ezért is fontos, hogy a törvényi szabályozással státuszt kapnak az önkéntesek.