Netikett álláskereséshez

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az internet elterjedésével egyre több lehetőség nyílik otthonról dolgozni, számítógépen keresztül. Ahhoz azonban, hogy a megfelelő helyre ráakadjunk, s utána sikeresen meg is szerezzük az áhított állást, nem árt némi felkészülés. Sorozatunkban a tökéletes online munkahely felleléséhez nyújtunk segítséget.

Az interneten kialakult viselkedési szabályokat ugyanúgy illik betartani, mint a valós életben. A legalapvetőbb illendőségi szokásokat, például a nagybetűk használatának, illetve a színes, mozgó ábrák és képek e-mailben való továbbküldésének kerülését a legtöbben internetes „életük” első napjaiban elsajátítják. Az álláskeresés során azonban további illemszabályokat is be kell tartani, hogy eredményes legyen a kutatás.

Ha egy – vagy több – embernek címzett e-mailben jelentkezel a meghirdetett munkahelyre, ne írjál olyasmit, hogy:

„Állást keresek, X, Y és Z képesítéssel rendelkezem. Ha számíthatok a munkára, keressenek az alábbi e-mail címen.”

Egy ilyen levelet olvasva az a benyomása támadhat az állást felkínáló cég embereinek, hogy a levél küldője semmi mást nem tett, csak 2 perc alatt megírt egy e-mailt, s várja a sült galambot. Egy ilyen levélben ugyanis nem szerepel semmi, amely kiemelné a hasonló levelek garmadájából. Emellett nem tartalmaz semmilyen udvariassági elemet, illetve semmi arra való utalást, hogy az adott cégnek miért jelent majd előnyt az illető alkalmazása. Elég nagy az esély rá, hogy egy ilyen e-mail pillanatok alatt a törölt elemek között fejezze be pályafutását. Ajánlatosabb valamivel részletesebben beszámolni arról, mire számíthat a cég, ha bizalmat szavaz a jelentkezőnek. Valahogy így:

„Ön olyasvalakit keres, aki képzett X, Y és Z területen, valamint rendelkezik 3 év témába vágó tapasztalttal? Még nem találta meg? Kérem tekintse meg szakmai weboldalamat az alábbi címen, s ha felkeltettem az érdeklődését, kérem jelezzen a megadott e-mailcímen. Köszönettel…”

Céges fórum és levelezőlista (Oldaltörés)

Ha levelzőlistán, esetleg céges fórumon keresztül zajlik a jelentkezési folyamat, érdemes a korábbi hozzászólások között körülnézni, mielőtt feladnád a hirdetésedet. Így láthatod, hogy milyen stílusban kommunikál a többi jelentkező, s emellett egy kis betekintést is nyerhetsz, hogy milyen konkurenciával kell majd számolnod az álláskeresés folyamán.

Mindig legyél nagyon udvarias. Elvégre tulajdonképpen szívességet kérsz, s nem vagy olyan helyzetben, hogy agresszívan lépjél fel. Ne feledd, hogy az első benyomás adja meg a rólad kialakuló kép alapját. Ha egy online közösséget arra kérsz, hogy tegyenek meg neked egy szívességet, készülj fel rá, hogy te is együttműködj az adott közösség tagjaival.

A munkaadók, akik a jelentkezéseket szűrik nem szeretnek végeláthatatlan referencialistákat és összecsapott leveleket olvasgatni. Légy tömör, precíz és lényegretörő. Emellett – ha rendelkezel ilyenel - ne feledd feltüntetni elektronikus szakmai önéletrajzod – lásd korábbi cikkünket – elérhetőségét.

Ezután már megkezdheted a tényleges keresgélést. Először érdemes a saját szociális hálódat bevetni, s a közeli ismerőseidnek elküldeni az álláskereső e-mailedet. Erre különösen alkalmasak a virtuális közösségek, mint például a wiw.hu. A második kören pedig belevetheted magad az álláskereső weboldalak – például Jobline - tengerébe.

Két fontos dologra kell ügyelned, amikor egy álláskeresőn elhelyezed a hirdetésedet. Az első, hogy a személyeddel kapcsolatos információkat ne hozd nyilvánosságra, csupán annyi elérhetőséget adjál meg, amennyi feltétlenül szükséges. Emellett figyeld meg, hogy a hozzád beérkező ajánlatok mennyire felelnek meg az igényeidnek. Ha olyan levelek érkeznek, amelyek nem fedik tökéletesen a képzettségeidet, finomítsd a megadott adataidat, így ha valaki végrehajt egy keresést, csak akkor jelenik meg az adatlapod, ha megfelelő egyezés áll fenn.

A kifejezetten álláskeresésre specializált honlapok mellett érdemes megnézni a szakmádba vágó nagyobb cégek szájtjait is, ez ugyanis az első fórum ahol a vállalat meghirdeti az üres pozíciókat. Emellett körülnézhetsz a különböző szakmai fórumokon és levelezőlistákon is, itt is könnyen bukkanhatsz csábító ajánlatokra.