Az első negyedévben az óránkénti munkaköltségek 3,0 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel azelőtt. Az első negyedévi adatot 3,1 százalékról módosították szerdán. Az elemzők 2,8 százalékos többletet vártak a második negyedévről. Az egész EU-ban az óránkénti munkaköltségek 2,6 százalékkal emelkedtek a második negyedévben, az első negyedévi 3,4 százalékos többlet után, ugyancsak az egy évvel korábbiakhoz képest.
A munkaköltség növekedésének lassulása – a második negyedévben a leglassúbb volt három éven belül – újabb adalék ahhoz, hogy az Európai Központi Bank (EKB) továbbra se akarja emelni rekordmértékben alacsony, 2 százalékos refinanszírozási kamatminimumát. Az EKB rendszeresen figyelmeztet, hogy a bérnövekedés inflációs tényező, és tart attól, hogy a magas energiaárak miatt erősödhetnek a bérkövetelések.
A statisztikai hivatal által számolt munkaköltségben az alkalmazottaknak fizetett összegek, a társadalombiztosítási járulékok és a béradók szerepelnek. A munkaköltségek a második negyedévben a legkevésbé Németországban nőttek a tavalyi második negyedévihez képest, 0,8 százalékkal, az első negyedévi 1,2 százalékos emelkedés után, a legjobban Lettországban, 14,2 százalékkal, az első negyedévi 16,2 százalékos növekedés után.
Magyarországon a második negyedévben az emelkedés 6,5 százalékos volt az első negyedévi 9,4 százalék után, az EU statisztikai hivatalának nyilvántartása szerint.