Palkovics szerint a kormány mostani elképzelései szerint nem a szakképzettséghez, hanem a betöltött munkakörhöz jár az alap-, a szakképzettséghez, illetve a diplomához kötött minimálbér, abban viszont szabad kezük van a munkáltatóknak, hogy hogyan sorolják be az egyes munkaköröket.
Az elnök szerint emiatt nagy csalódások következnek majd be a szakmunkások és a diplomások között is. Palkovics Imre úgy vélte, ha szakmánként állapítanák meg a minimálbérek összegét, akkor nem fordulhatna elő, hogy óriási különbségek legyenek ugyanabban a munkakörben a győri vagy a salgótarjáni bérek között.
Emlékeztetett rá, hogy a kormány bejelentése szerint a minimálbér megállapításánál figyelembe veszik a létminimum összegét, a bérfelzárkóztatási program keretében pedig 2010-ig az átlagos minimálbérnek el kell érnie a 100 ezer forintot. A bejelentés mögött szakmai műhelymunka még nem zajlik, tehát ez politikai bejelentés volt – tette hozzá Palkovics Imre.
A Munkástanácsok elnöke arra is kitért, hogy az ígért több százezer új munkahely ellenére nem következett be a foglalkoztatás bővülése. Palkovics Imre szerint ez azért aggasztó, mert az egyébként jó kormányzati elképzelések „valahol elakadnak", és nem érvényesülnek a munkaerőpiacon, pedig rengeteg pénzt költ a kormány különböző intézményeken keresztül a foglalkoztatás bővítésére. „Joggal kijelenthető, hogy strukturális intézményi válságról lehet beszélni" – vélekedett Palkovics, aki szerint a munkaerőpiaci intézményeket és a szakképzési politikát egyaránt górcső alá kell venni, a szakképzést pedig össze kell hangolni az iparfejlesztési politikával.
Szakmai bértarifarendszert akarnak a munkástanácsok
Utolsó frissítés:
A jövő évtől tervezett három lépcsős minimálbér helyett szakmai bértarifarendszer kialakítását tartaná célszerűnek a Munkástanácsok Országos Szövetsége – jelentette ki Palkovics Imre, a szövetség elnöke.