Jacek Mecina úgy véli, hogy a munkanélküliség októberben és novemberben tovább csökken Lengyelországban. Augusztusban 17,8 százalékosra mérséklődött a munkanélküliség a júliusi 17,9 százalékról. Az állástalanok száma akkor 2,783 millióra csökkent 2,809 millióról.
Lengyelországban a legnagyobb a munkanélküliség az egész EU-ban, de kisebb a rendszerváltás óta elért csúcsnál: 2003. februárban még 20,7 százalékos volt az arány. Bár elemzők úgy vélik, hogy az óriási elbocsátásokkal járó ipari szerkezetváltás átfogó befejeződése után a lengyel cégek most már kénytelenek a létszámot is növelni, ha növelni akarják termelésüket, a lengyel gazdaság növekedési adatai nem valószínűsítik az állástalanság nagy arányú csökkenését.
A lengyel GDP növekedése a második negyedévben, előzetes adat szerint, 2,8 százalékosra gyorsult az első negyedévi 2,1 százalékról, rendre az egy évvel azelőttihez viszonyítva, de az ütem még mindig messze gyengébb a tavalyinál. Tavaly az utolsó negyedévben még 4,0 százalékos, a harmadik negyedben 4,9 százalékos, a második negyedben 6,1 százalékos, az első negyedben 7,0 százalékos volt a gazdasági növekedés Lengyelországban, szintén végig az egy évvel korábbi szintekhez viszonyítva.
A lengyel GDP tavaly átlagosan 5,4 százalékkal nőtt, a nagy évközi lassulás ellenére még meghaladva a tavalyelőtti, 2003-as, 3,8 százalékos ütemet. A lengyel kormány korábban 5 százalékos növekedési jóslatot tett erre az évre, majd a várakozást augusztus végén 3,3-3,5 százalékra csökkentette. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt héten megjelent, őszi "Világgazdasági Kilátások"-ban már csak 3,0 százalékos GDP-növekedést valószínűsített Lengyelországnak erre az évre, és 4,0 százalékosat jövőre.
Lengyelország: 17,7 százalékon a munkanélküliség
Utolsó frissítés:
A lengyel munkanélküliség szeptemberben a várakozások szerint 17,7 százalékra csökkent az augusztusi 17,8 százalékról, és a következő hónapokban további csökkenés várható, közölte a lengyel gazdasági miniszterhelyettes.