Munkaerőpiaci prognózist készít a foglalkoztatási tárca

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A többi között a pályakezdő munkanélküliség csökkentése érdekében 2006 végéig szóló munkaerőpiaci prognózist készít a foglalkoztatási tárca - mondta Csizmár Gábor kedden Egerben.

A felmérés során 8 ezer cég igényeit mérik fel, ami a magyar munkaerőpiac 25 százalékát jelenti - közölte a munkaügyi miniszter, a Heves Megyei Munkaügyi Központ Pályaválasztási kiállítása alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

Csizmár Gábor hozzátette, hogy a felmérésben egyaránt szerepelnek kis és nagy, illetve hazai és külföldi tulajdonú vállalkozások; a prognózis olvasható lesz a tárca honlapján.

A miniszter úgy vélekedett, a pályakezdő munkanélküliség terjedésének legfőbb oka az, hogy az elmúlt évtizedben a szakképzés nemhogy közeledett, hanem éppen távolodott a munkaerőpiaci igényektől.

Ezt bizonyítja, hogy miközben a fiatalok nem tudnak elhelyezkedni, a munkáltatók folyamatosan szakemberhiányra panaszkodnak.

Ebben a helyzetben a kormányzat egy felnőttképzési rendszer felépítésére törekszik, illetve folyamatosan ellátja a szakképző intézményeket, a pályaválasztás előtt álló diákokat és a szülőket a munkaerőpiac hosszú távú igényéről szóló információkkal és statisztikai adatokkal - mondta a miniszter, hozzátéve, ezt szolgálja a most készülő prognózis is.

Emlékeztetett arra, hogy az év eleje óta pályakezdő legkevesebb 9 hónapos foglalkoztatása esetén a munkáltatók visszakapják a dolgozó társadalombiztosítási terheinek felét. Az idén októbertől pedig a Start program keretében egy éves foglalkoztatás esetén a 34 százalékos társadalombiztosítási teher helyett 15 százalékot, plusz egy év esetén pedig 25 százalékot kell csak fizetniük a munkáltatóknak.

Ennek csupán a Start kártya kiváltása a feltétele, amit október 8-ig mintegy 2.500 pályakezdő tett meg - mondta Csizmár Gábor. A miniszter kérdésre válaszolva végiggondolatlannak és licitálásnak nevezte Demeter Ervin Fideszes képviselő azon módosító javaslatát, miszerint jövőre az állam teljes egészében vállalja át a 29 évesnél nem idősebb pályakezdők társadalombiztosítási terheit.

Hangsúlyozta, hogy bevételek híján nem tartható fenn az egészség és nyugdíjbiztosítás rendszere. Ugyanis nem az államnak van pénze, hanem az adó- és járulékfizetőknek - mondta. Vagyis a javaslatban annak is szerepelnie kéne, hogy a be nem folyt járulékot ki fogja kifizetni - tette hozzá Csizmár Gábor.