Modul rendszerű szakképzést vezetnek be Magyarországon

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Modulokból épül fel az év végétől a szakképzés, az újabb hasonló szakmák megszerzéséhez akár a korábban elsajátított modulok fele is hasznosítható lesz majd – közölte Nagy László, a Nemzeti Szakképzési Intézet vezetője.

Az új rendszer követelmény és képzési modulokból áll majd. Általában 6-8 követelménymodulból épül majd fel egy-egy szakma. Az egy-egy szakképesítés-csoportba tartozó szakmáknál ezekből akár 3-4 modul is közös lehet. Azaz szakmaváltoztatásnál, vagy továbbképzésnél csak az új modulokból szükséges vizsgázni. Ez gyorsabb, idő és költségtakarékosabb, a munkaerőpiaci igényekhez jobban igazodó szakképzést tesz lehetővé – fejtette ki az intézetvezető.

Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) átalakításával a 21 szakmacsoportot fenntartják, de ezekhez az eddigi 800 helyett körülbelül csak 400 szakképesítést rendelnek. A kevesebb számú szakképesítés viszont már a modul rendszerben szerezhető meg.

Egy-egy szakképesítés-csoportba 5-10 hasonló szakma tartozik majd. Ilyen csoportból körülbelül 40-80 jelenti majd a szakképesítési választékot. Elsőként a mintegy 400 szakképesítést magába foglaló OKJ-t dolgozták ki, ezt a munkát egy éve kezdték. Erről jelenleg tárcaegyeztetésen mondanak véleményt az egyes szakterületek.

A következő feladat 2006 végéig, hogy elkészítsék az új OKJ-ben szereplő szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeit, valamint az iskolai rendszerben oktatható körülbelül 200 szakmánál a tanterveket, az úgynevezett központi programokat. A további szakmáknál a Nemzeti Felnőttképzési Intézetben készülnek moduláris tananyagok.

Nagy László felhívta a figyelmet arra is, hogy azok, akik egy szakmánál nem vizsgáznak le az összes modulból, de néhányból igen, rész szakképesítést szerezhetnek. Ez legalább egy munkakörre alkalmas, államilag elismert képesítés. A további modulok megszerzésével bármikor tovább építhető ez a szakma, vagy a munkaerőpiac igényei szerint a megszerzett modulok más szakmák elsajátításánál is hasznosíthatók. A modulok egy része nem csak hasonló szakmákat jelentő szakképesítés-csoport szakmáinál, de eltérő szakmáknál is használható.

A gyakorlati igényeket jobban kiszolgáló szakképzést jelenti majd az is, hogy figyelembe kívánják venni a nem iskolai rendszerben, tehát a gyakorlat, a munkavégzés közben szerzett ismereteket. Feladatuk lesz annak kidolgozása, hogy ezek az ismeretek miként minősíthetők, s milyen módon számítsák be azokat a további képzéseknél – jegyezte Nemzeti Felnőttképzési Intézet vezetője.