1. Évente foglalkozz karriertervezéssel
Számtalan dolgot teszünk évi rendszerességgel: fogorvos, adózás, stb. Miért ne lehetne a karriereddel is ugyanígy foglalkozni egyszer-egyszer? Jelölj ki egy napot vagy egy hétvégét, amikor elvonulhatsz és átgondolhatod a dolgaidat. Próbálj meg kiszűrni minden zavaró tényezőt, és tényleg csak a karrieredre koncentrálni, tedd fel magadnak azokat a kérdéseket, amelyekre választ keresel.
Ha kialakul az éves rutinod, jóval magabiztosabb elszel a munkád során és jobban fel leszel készülve a bizonytalanságokra és nehézségekre, amelyekkel szembesülsz az év során.
2. Jegyezd fel, milyen utat jártál be a tavalyi alkalom óta
Ez legyen az egyik első dolgod, átgondolni, hogy a legutóbbi alkalom óta milyen változások álltak be az életedben. Ügyelj, hogy ne vessz el a részletekben, elég, ha a nagyobb állomásokat feljegyzed, ebből már látni fogod a mintát, hogy milyen irányba haladsz éppen, ez pedig megkönnyíti majd a jövőd megtervezését. Mielőtt azonban belevágnál ebbe, gondold végig, hogy a jelentősebb fordulópontok, amelyek az elmúlt évben történtek veled, miért történtek? Meg vagy elégedve a változásokkal? Van valami, amit másként csináltál volna? Min változtathatsz a jövőben?
3. Mit szeretsz, mit nem? Vedd számba az igényeidet
Ne csodálkozz, ha preferenciáid változnak idővel. Bár lehet, hogy egy bizonyos munka örömet okozott két évvel ezelőtt, ettől még elképzelhető, hogy most már csak rémálmaidban foglalkoznál vele. Ezért ne csak egyes dolgokra koncentrálj, hanem általánosságban az egész életedre nézve gondolkozz. Készíts egy kéthasábos listát a Téged érintő pozitív és negatív tényezőkről. Ezután vesd össze a listát az előző pontban említett változásokkal. Ha a jelenlegi munkád és karrierútvonalad a pozitív oldalra esik, tudhatod, hogy a jó úton haladsz. Ha azonban a munkáddal összefüggő tevékenységek nagy részét a „nemszeretem” rovatba írtad, itt az ideje, hogy elgondolkozz, merre tovább. Végül gondold végig, hogy mit vársz a munkádtól és a karrieredtől. Nagy dolgokat akarsz véghezvinni, változást akarsz hozni a világba? Híres akarsz lenni? Pénzügyileg független szeretnél lenni? Szánj rá egy kis időt, hogy feltárd a téged irányító motiváló erőket, illetve azt, hogy mi okoz neked sikerélményt és boldogságot.
4. Foglalkozz a hobbiddal is
A karriertervezés során kiváló lehetőség adódik nyilvántartásba venni azokat a szabadidős tevékenységeket, amelyek akkor kötnek le, amikor épp nem dolgozol. Bár furcsán hangzik, hogy ilyesmivel foglalkozzál karriertervezés címén, azonban sokszor éppen ezek a hobbik mutatják meg számodra, hogy mi az, amivel érdemben foglalkozhatnál. Sokszor előfordul, hogy éppen a szabadidős elfoglaltságból lesz később a megélhetést szavatoló hivatás. Példaként talán elég megemlíteni Paul Gauguint, aki sikeres üzletember volt, aki hobbiból festegetett, amíg egy ismerőse rá nem beszélte, hogy ez utóbbival komolyabban foglalkozzon.
5. Készíts listát korábbi teljesítményeidről
A legtöbben nem emlékeznek rá, hogy korábban milyen nagy dobásaik voltak karrierjük során, s gondban vannak, amikor egy kellően meggyőző önéletrajzot kell összeállítaniuk egy-egy állásinterjú előtt. Jegyezd fel, hogy mikor tettél le nagyobb eredményeket az asztalra, s emlékeztesd magad ezekre. Ez nem csak az önéletrajz írásban segíthet, hanem a későbbi karriertervezés során is.
6. Gondold végig, mely tulajdonságaidat használhatod más pozícióban
Egyesek annyira belesüppednek az aktuális munkájukba, hogy nem veszik észre, hogy milyen egyéb lehetőségeik vannak a munkaerőpiacon. Mindegyik álláshoz bizonyos tulajdonságokra és képességekre van szükség, ezért jobb, ha ezen tulajdonság „készletek” szerint kategorizálod a saját pozíciódat, mintha csak a titulusra koncentrálnál.
7. Vizsgáld meg az aktuális karrier- és állástrendeket
Mindenki saját maga alakítja karrierje útját, ezért még akkor is, ha szűkülnek a lehetőségeid, azonban a képességeid megvannak, s el tudod adni magad, nem okoz majd gondot, hogy új állást találj. A hosszútávú siker érdekében viszont elengedhetetlen tisztában lenni az aktuális karriertrendekkel és divatos munkakörökkel. Ez annál is inkább hasznos, mert így több területre lesz rálátásod, ez pedig jó pont lehet egy állásinterjún.
8. Határozz meg célokat a karriered és a munkád terén egyaránt
Készíts egy afféle térképet, amely megmutatja, hogy milyen irányba halad a munkád és a karriered. Számos tanulmány szerint ezzel a módszerrel jóval sikeresebb leszel és jobban érvényesülsz majd, mint nélküle. Fontos, hogy a rövid-, és hosszútávú célokra is figyelj és ne felejtsd el módosítani a kitűzött célokat, ahogy változnak a körülmények a munkahelyeden és a karriered terén.
9. Keress új tanulási és tréninglehetőségeket
Talán közhelyesen hangzik, de az információ és a tudás valóban közelebb visz a sikerhez. Soha ne hagyj ki egy lehetőséget, hogy tanulhass valamit és emberileg, s szakmailag egyaránt fejlődhess. A karriertervezés során tartsd észben, hogy a fejlődéshez több kell, mint passzívan befogadni az új információkat. Ha utánajársz és új lehetőségeket keresel, jóval hatékonyabban tudod fejleszteni tudásodat.
10. Keress további lehetőségeket
A karriertervezés egyik legszórakoztatóbb eredménye, hogy elképzeled magadat a jövőben. Vajon hol tartasz majd egy év múlva? Hát öt év múlva? A különböző elképzeléseid megmutathatják számodra az utat, amelyet követned kell. Természetesen, ha a jelenlegi munkáddal nem vagy megelégedve, ez a tevékenység még fontosabbá válik, azonban nem csak ebben az esetben fontos, hogy merre tart a karriered. Ne félj attól, hogy más területeken is vizsgálódj, ki tudja, lehet, hogy így találod majd meg életed hivatását, de legalábbis egy új, ígéretes lehetőséget.