Juan Somavia, az ILO főigazgatója a Globális Foglalkoztatási Irányzatok címet viselő jelentés keddi nyilvánosságra hozatalakor egyebek között felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdasági növekedés – tavaly nemzetközi átlagban 4,3 százalékos – önmagában nem elegendő ahhoz, hogy megforduljon a foglalkoztatási irányzat. Úgy fogalmazott, hogy globális foglalkoztatási válság uralkodik a világban, és ezért új politikára és új megoldásokra van szükség. A szervezet úgy számította, hogy tavaly a rendkívül szegény foglalkoztatottak 500 milliós táborából csak 14,5 millió tudta elérni a személyenként 1 dolláros nyomorszint feletti kereseti értéket, és 2,8 milliárd foglakoztatottból 1,4 milliárd nem tudta elérni a napi 2 dollárnál nagyobb bevételt.
Az ILO úgy becsülte, hogy a munkanélküliségi arány nemzetközi szinten 6,3 százalékos maradt 2005-ben, és jóllehet többen voltak állásban, mint korábban, sokkal többen maradtak munka nélkül is, mint bármikor eddig. A szervezet nyugtalanítónak nevezte, hogy a világ munkanélkülijeinek közel a fele a fiatalabb korosztályokhoz (15. és 24. életév közötti) tartozik, és a munkanélkülivé válás veszélye háromszor magasabb az ilyen korúak körében, mint az idősebbeknél.
A genfi székhelyű szervezet szerint az utóbbi évtizedben csökkent a férfiak és a nők foglalkoztatottsági aránya közötti különbség, ami azonban továbbra is jelentős. Tavaly a nők körében már 52,2 százalékos volt a foglalkoztatottság, míg 1995-ben 51,7 százalékos. A múlt évben a nők részaránya körülbelül 40 százalékos volt a világ munkaerőforrásait tekintve.
A szervezet számításai szerint tavaly Latin-Amerikában és a karibi térségben növekedett a legjobban a munkanélküliség. Abban a térségben egy év alatt közel 1,3 millióval nőtt a munkát keresők tábora, azaz a ráta egy év alatt 0,3 százalékponttal 7,7 százalékosra nőtt. A nem EU-hoz tartozó közép- és kelet-európai térségben, valamint a FÁK-országokban 9,7 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta, míg az Európai Unió átlaga a 2004-es 7,1 százalékról 6,7 százalékra csökkent. A legmagasabb munkanélküliségi arány a Közel-Keleten és Észak-Afrikában uralkodik, ahol a ráta 13,2 százalékos, majd a Szaharától délre található térség következik 9,7 százalékos mutatóval. Kelet-Ázsiában 3,8 százalékos volt tavaly a munkanélküliségi ráta, ami a legalacsonyabb érték nemzetközi összehasonlításban.
Tavaly a világon mintegy 192 millió ember volt a munkanélkül
Utolsó frissítés:
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) becslése szerint tavaly 191,8 millió volt a világon a munkanélküliek száma, ami 2,2 millióval több a megelőző évinél, és 34,4 millióval haladja meg az egy évtizeddel korábbi szintet.