Visszavonulás helyett inkább a cselekvést válaszd! |
A kollégáim nem túl közvetlenek, sőt, barátságtalanok
Ha csendes, visszahúzódó típus vagy, talán ez azért van, mert a hallgatásodat, sokan távolságtartásnak, közönynek, vagy éppen rosszindulatnak fogják fel a munkatársaid. Tedd meg az első lépést. Az első munkanapodon mindenkihez menj oda köszönni, és beszélgess el velük egy pár mondatot, még akkor is, ha kissé furcsán érzed magad ebben a helyzetben. A félreértések elkerülése végett kommunikálj velük gyakran és nyitottan. Rövidesen változik a helyzet, és nem csak te lépsz majd oda a többiek asztalához, hanem ők is a tiédhez egy kis csevelyre. Senki sem marad zárkózott és mogorva, ha valaki mosolyog rá.
A főnököm nem mondja el világosan, mit tegyek, nem ad visszajelzést
Tapintatosan és udvariasan kérd meg a főnöködet, hogy magyarázza el részletesen az általad elvégzendő feladatokat, esetleg adjon ezekről egy írásos listát. A megfelelő pillanatban kérd meg, hogy értékelje a munkádat, mondja el, hogy mit csinálsz jól, illetve milyen téren fejlődhetnél még. Bármit is mond, köszönd meg az útmutatást és tudasd vele, hogy a visszajelzés mekkora segítséget jelentett.
Saját magad számára is visszajelezhetsz, ha minden nap elején készítesz egy listát az aznapi teendőidről, a munka végeztével pedig végignézed, hogy mit sikerült elvégezned, s mivel maradtál adós.
A képzettségeimet és a tudásomat nem használják ki kellő mértékben
Keress lehetőségeket, hogy további kihívásokkal bővíthesd a munkádat. A munkaadóddal beszéld át a céged céljait és elvárásait. Gondold végig, hogy tudnád-e a jelenlegitől eltérő módon is támogatni ebben a munkahelyedet, s ajánld fel, hogy szívesen viselnél nagyobb felelősséget is, esetleg találj ki módokat, amelyekkel optimalizálható a költségvetés, illetve vállalj el olyan feladatokat, amelyekért senki sem rajongott.
A munkatársam nagyon kritikus mindenkivel, beleértve engem is
Menj elébe a konfliktusnak és ülj le beszélgetni a kollégával. Hallgasd végig figyelmesen az ő észrevételeit, mondanivalóját. Ha valós panaszokról van szó, beszéljétek meg, hogy miként lehetne a közös munkátok során változtatni ezen. Ha légből kapott kifogásokat hallasz, magyarázd el, hogy ez a fajta viselkedés miként rombolja a munkamorált, ezáltal mennyire hátráltatja a csapat teljesítményét. Ha szükséges, világosítsd fel, hogy az efféle viselkedésnek milyen következményei lehetnek.
A főnököm igazságtalan velem szemben, pikkel rám
A lehető leghamarabb beszélj a problémáról a feletteseddel, lehetőleg négyszemközt. Légy őszinte és nyitott az érzéseiddel kapcsolatban, s ügyelj, hogy mindvégig maradj magabiztos, de semmiképpen se lépj fel támadólag. Ne vádaskodj és ne veszítsd el a fejed! Figyelmesen hallgasd végig a főnöködet, s próbáljatok meg találni egy olyan megoldást, amely mindkettőtök számára elfogadható. A továbbiakban pedig tartsd magad a megállapodásotokhoz.
Ha nem javul a helyzet néhány héten belül, beszélj a személyzetisekkel, vagy a munkaadóddal, s beszéljetek meg egy afféle „békéltető” tárgyalást. A lehető legobjektívebben vázold a helyzetet, s hallgasd meg, mit gondolnak róla a többiek.
Ha a probléma továbbra is fennáll, érdemes átbeszélni egy jogi szakértővel a helyzetet, esetleg kérni az áthelyezésedet, vagy új állás után nézni. Léteznek olyan helyzetek, amelyeket nem lehet hosszú távon tolerálni. A negatív légkör pedig egyrészt egészségtelen, másrészt rombolja a karrierépítési lehetőségeidet.
Két kollégám viszálykodik egymással és én iszom meg a levét
Beszélj valakivel, akinek adsz a szavára, s akiről úgy gondolod, hogy ért az emberekhez. A munkakörnyezetedért ugyanis legalább annyira felelős vagy, mint a kollégáid.