Béren kívül adható juttatások távmunka esetén

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Távmunkában történő munkavégzés során különösen nagy jelentősége van a munkabéren kívül adható juttatásoknak, mert a munkavégzés eszközeit gyakran a munkavállalók saját maguk biztosítják, és ugyancsak őket terhelik a technikai eszközök fenntartásával, valamint a munkahely üzemeltetésével kapcsolatos költségek.

Hagyományos munkakapcsolatban teljesen természetes, hogy a munkaeszközöket a munkaadó biztosítja a dolgozók számára, miként az sem kérdéses, hogy a munkahelyek kialakítása, és fenntartása (fűtés, világítás, adminisztráció, stb.) is a munkaadó számláját terheli. Távoli munkakapcsolatban, otthoni munkahelyről végzett munka során a zavartalan munkavégzésre alkalmas munkahely többnyire a munkavállalók lakásában kerül kialakításra, így összemosódnak a munkavégzés és a magánlakás költségei. Ilyenkor általában a munkavállalók saját maguk szerzik be és tartják fenn a munkavégzéséhez szükséges számítástechnikai berendezéseket is.

A munkaszerződésben rendelkezni kell arról, hogy ki viseli a munkavégzéssel járó költségeket. Ezek elszámolása azonban bonyolult, így kompenzációként a béren kívül adható adómentes, illetve bizonyos értékhatárig adómentes juttatásokkal is érdemes számolni. Ezeket az úgynevezett „cafeteria-rendszerű” juttatásokat természetesen nem csak az atipikus munkaviszonyban munkát vállalók számára, hanem a hagyományos munkarendben dolgozók részére is lehet biztosítani.

Az ilyen módon adható juttatások körét az SZJA Tv. szabályozza. A törvény értelmében az adómentesen adható juttatások maximális összege évi 400 ezer forint. Amennyiben az adómentes javadalmazások összege ezt a határt, akkor a limiten felüli rész közel azonosan adózik a természetbeni juttatásokkal, vagyis összesen 85,76 százalékos adó- és járulékteher rakódik rá.

Sok vállalkozásnál még mindig nem ismerik pontosan a juttatásoknak azt a körét, amelyek nem terhelik adó és TB fizetési kötelezettséggel a munkaadók kasszáját.

Ilyen juttatások lehetnek:

• önkéntes kölcsönös önsegélyező és egészségpénztári munkáltatói hozzájárulás
• adómentesen nyújtott üdülési szolgáltatás (csekk stb.)
• iskolakezdési támogatás, iskolarendszerű képzés
• adómentes számítógép-juttatás (a számítógép forgalmi értéke után meg kell fizetni átadáskor az áfát, kivéve, ha valószínűsíthető, hogy a számítógép normál piaci körülmények között nem értékesíthető)
• adómentes a bankszámlaköltség-térítés összege, amely évi egyszeri 2000 forint lehet
• adómentes az internet-használat munkáltató által viselt (átvállalt) díja, amely a dolgozó nevére szóló előfizetés megtérítésével vagy utalvány juttatásával teljesíthető
• valamennyi művelődési értéket képviselő szolgáltatás juttatási köre (pl.színházjegy)
• adómentes az iskolakezdési támogatás értéke, amely 2006-ban 19 000 forint, természetben vagy megtérített számlák útján juttatható, de csak a tanévkezdés előtti naptól számított 60 napig
• a helyi közlekedési bérlet 2006-ban köztehermentes
• adómentes a havi hidegétkeztetési utalvány, amelynek értékhatára 4500 forint. A melegétkeztetési utalvány havi adómentes értékhatára 9000 forint
• Adómentesen adható iskolakezdési támogatás éves mértéke 19 000 forint

A munkáltató által öt évente egyszer adható vissza nem térítendő lakásvásárlást célzó támogatás adómentes összeghatára 1 000 000 forintra emelkedett az idei esztendőtől.

A munkaadóknak érdemes megfontolniuk, hogy mely juttatásokat biztosítják dolgozóiknak a 400 000 forintos adómentes küszöb terhére, vannak ugyanis olyan költségek, amelyek eleve nem minősülnek természetbeni juttatásnak.

A távmunka bevezetéséhez nyújthat jelentős segítséget a „Munkavállalói PC Program”, amelynek keretében 2003-tól kezdődően a munkáltató két év alatt leírhatja a megvásárolt, bérelt vagy lízingelt számítástechnikai eszközöket; valamint nem kell sem személyi jövedelemadót, sem társadalombiztosítási járulékot fizetnie, ha a vállalat a dolgozóinak otthoni használatra biztosít számítógépet és internetet – sőt a kétévesnél idősebb PC-ket ugyancsak szja- és tb-mentesen adhatja munkavállalói tulajdonba. A munkavállalók számára otthoni használatra biztosított számítógép és internet-hozzáférés teljes egészében elszámolható költségként, és nem minősül természetbeni juttatásnak.

A munkavállalóknak a cégtől való kilépésekor be kell szerezniük az igazolásokat a részükre év közben már elszámolt juttatásokról.

Déri Tamás
Tanár, szaktanácsadó