Gondolj a munkaadódra, s hagyj elég időt, hogy találjanak valakit a helyedre. Mindenképpen figyelmeztesd a főnöködet, lehetőleg még azelőtt, hogy a kollégáidnak elújságolnád a hírt. Feltétlenül személyes találkozó keretében tájékoztasd a feletteseidet, s vidd magaddal a felmondólevelet is. Végig légy pozitív, s viselkedj profi módjára, nem szükséges a legapróbb részleteket is megosztani főnökeiddel.
A pozitív benyomás kialakításában sokat segíthetsz, ha egyből felajánlod, hogy segítesz keresni valakit a helyedre, esetleg már egyből úgy állítasz oda, hogy van is erre jelölted. Az új embernek segíts beletanulni a cégnél megszokott üzletmenetbe, s magyarázd el neki a helyi szokásokat.
Állíts össze egy munkatervet, amelyen be tudod mutatni, hogy mely feladatokkal leszel kész távozásod előtt, illetve melyek azok, amelyeket valakinek át kell majd vennie tőled. Mellékelj írásos utasításokat, ahol szükséges.
Légy elérhető. Nem az utolsó hetekben kell kivenned az összes felgyülemlett szabadságodat. A távozásod napján pedig gondoskodj róla, hogy ne hagyjál magad mögött káoszt és rendetlenséget. Takarítsd ki az irodádat, vagy az íróasztalod környékét, töröld ki a személyes e-maileket, s bizonyosdj meg arról, hogy a munkához szükséges fájlok, dokumentumok könnyen megtalálható helyen vannak. A személyes tárgyaidat se felejtsd.
A felmondólevél megírásakor a következőkre kell ügyelned. Fogalmazz tömören, frappánsan. Tüntesd fel a levélben, hogy mikor szóltál a feletteseidnek, illetve, hogy ennek értelmében melyik az utolsó nap, amikor ténylegesen bemész dolgozni. Emellett írd bele a dátumot, a címzett nevét, a pozíciót, amelyről lemondasz, s természetesen szignózd, valamint készíts belőle egy másolatot a saját részedre. Kerüld a személyeskedést és ne vessz el a részletekben. Elkerülheted, hogy bárki rossz szájízzel gondoljon rád, ha a levél végén megköszönöd a munkaadónak a lehetőséget az ott töltött időért. Még akkor is légy udvarias és előzékeny, ha nem kifejezetten kedvelted a céget vagy a felettesiedet. Sohasem tudhatod, hogy mikor találkozol újra velük karriered során.
Ne égesd fel a hidakat, ha távozol a munkahelyről
Utolsó frissítés:
Felmérések szerint a dolgozók átlagosan 6-7 alkalommal váltanak munkahelyet karrierjük folyamán. Az alábbi tanácsok segítségével biztosíthatod, hogy távozásod után is jó színben tűnsz fel egykori főnökeid és kollégáid előtt.