Indul az ingyenes szakképzési program

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A képzőintézmények február 15-től adhatják be a Foglalkoztatási Hivatalhoz az ingyenes szakképzés támogatásához szükséges dokumentumokat - olvasható az intézmény internetes címén.

A 75 százalékban uniós forrásból támogatott, 3,9 milliárd forint keretösszegű országos programba 11 000 szakképzetlen, vagy nem piacképes szakképesítésű személyt vonnak be.

Az egyes megyék eltérő létszámú ingyenes képzésére kapnak lehetőséget. Így például a főváros 1400, Pest megye 1200, Borsod-Abaúj-Zemplén megye 900 fő képzését vállalhatja, de több megye, így Komárom, Vas, Zala csak 300 személy jelentkezését fogadhatja.

A honlapon közölt tájékoztató szerint a 11 000 személy 14 százaléka kerülhet ki az általános iskolai végzettséggel sem rendelkezők közül. Az általános iskolai végzettséggel rendelkezők teszik majd ki a résztvevők 56 százalékát.

Az ingyenes szakképzésbe vonhatók 21 százalékát jelenthetik a leérettségizett, szakképzetlen személyek. A nem piacképes szakmával rendelkezők 9 százalékos arányban bekerülhetnek be a képzésbe.

A honlapon nagy számban állnak rendelkezésre a képzőintézmények ajánlatai. A kínálat lehívható megyénként, a szakmák abc sorrendben szerepelnek. Külön jelölik azokat a szakmákat, amelyek a munkáltatók körében végzett felmérés szerint keresettek az adott térségben. A támogatást elsősorban ezekhez a képzésekhez lehet majd elnyerni. Az érdeklődők internet segítségével tájékozódhatnak a képzési kínálatról. Amennyiben ehhez nem rendelkeznek saját számítógéppel, akkor a helyi munkaügyi kirendeltségek, foglalkoztatási információs pontok, önkormányzatok,  civil szervezetek adnak ehhez segítséget.

Egy személy több szakmát, képzést is kiválaszthat, mert nem biztos, hogy egy-egy szakmánál összejön a tanfolyam indításához szükséges létszám, vagy a rangsorolásnál pont az a szakma kap támogatást.

A képzési kínálatnál szerepel az adott képző intézmény címe, itt személyesen kell jelentkezni a képzésben résztvevőnek. A képző intézménynél a jelentkező kitölti a jelentkezési lapot, a támogatási kérelmet. A dokumentumokat a képző intézmény továbbítja a Foglalkoztatási Hivatalhoz. A hivatalnak egy hónap áll rendelkezésre az elbíráláshoz.

Az igények rangsorolásánál figyelembe veszik, hogy elsősorban a 8 általános iskolai végzettséggel sem rendelkezők, illetve az ilyen iskolai végzettségűek kapjanak lehetőséget az ingyenes szakképzésre, s a munkáltatók által keresett szakképzettséget szerezzenek.

A felnőttképzési és támogatási szerződéseket már a ténylegesen induló, támogatható képzésekre köthetik meg a képzésben résztvevők.    A jelentkezések a jövő év tavaszáig folyamatosan adhatók be, ha a finanszírozás a tervezett ütemben valósul meg.