Mikrovállalkozások veszik igénybe az éves járulékkedvezményt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A január 1-jétől hatályos, egy éves járulékkedvezményt 81 munkáltató vette igénybe idáig, közülük 60 mikrovállalkozás, 16 kisvállalkozás, 2 középvállalkozás és 3 civil szervezet - közölte Pirisi Károly, a Foglalkoztatási Hivatal főigazgatója.

Pirisi elmondta, a munkáltatók 104, legalább három hónapja regisztrált munkanélküli foglalkoztatásához kérték ezt a kedvezményt. A kedvezménnyel alkalmazottak között valamennyi képzettségi szint megtalálható, az általános iskolától az egyetemig, a legkülönfélébb szakképesítésekig.

A kedvezményt a legfeljebb 250 dolgozót foglalkoztató cégek, civil szervezetek vehetik igénybe, ha legalább 3 hónapja regisztrált álláskereső foglalkoztatását vállalják egy évig kedvezményes járulékkal, további egy évig pedig kedvezmény nélkül. A kedvezmény szerint a munkáltatóknak bizonyos kereseti mértékig egy évig nem kell megfizetniük a társadalombiztosítási és a munkáltatói járulékot, az egészségügyi hozzájárulást. A kedvezmény mértéke elérheti dolgozónként, hónaponként a 27 951 forintot. Ez a lehetőség javítja a kis cégek versenyképességét, hozzájárul az álláskeresők elhelyezkedéséhez - mutatott rá Pirisi Károly.

A munkáltatók a helyileg illetékes munkaügyi kirendeltségen köthetnek megállapodást a kedvezmény igénybevételéről. A kedvezményt nem visszaigénylik, hanem a hónaponkénti bevallásban tételesen közlik. Az igénybevétel jogszerűségét az adóhatóság és a helyi munkaügyi központ is ellenőrzi.

Eddig a legnagyobb érdeklődést Budapestről, Baranya, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest, Tolna, Vas, Zala megyéből tapasztalták, ezekből a térségekből egyenként 8-10 munkáltató vette igénybe a kedvezményt, összességében megyénként 10 körüli dolgozó foglalkoztatását vállalva.

A legkülönfélébb állásokat ajánlották fel a többnyire mikrovállalkozások a regisztrált munkanélkülieknek. Így Budapesten például titkárnői, adminisztrátori, eladói, autószerelői, villamossági szerelői, mosónői állást, de vettek fel betanított munkást is. Baranya megyében szükségük volt a munkáltatóknak például biztosítási üzletkötőre, eladóra, épületlakatosra, kőművesre, traktorosra. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében felszolgálóra, eladóra, ügyintézőre, segédmunkásra. Vas megyében gépszerelőre, eladóra, gépkezelőre, betanított munkásra - ismertette Pirisi Károly.