Hat szabály az irodai mobilhasználathoz

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma már a mobil nem státuszszimbólum, hanem életünk elengedhetetlen része. Természetesen a hordozható készülékek a munkahelyre is elkísérnek bennünket, azonban akárcsak a színházban, moziban, az irodában is illik betartani néhány illemszabályt.

A hangos, idegesítő csengőhang különösen zavaró lehet a kollégák számára, főleg, ha egy értekezlet, vagy ebédszünet miatt a készülék hosszan csörög az asztalon, miközben tulajdonosa nincs a közelben. Ezért a munkahelyre érkezéskor érdemes lenémítani, vagy lehalkítani a telefont. Vigyázat, a vibráló üzemmódra állított mobil hangja is igen kellemetlen lehet az asztallapon, ezért célszerű egy újságra, vagy dossziéra helyezni. Ezzel nem csak a kollégáknak tehetünk szívességet, de a főnöknek sem kell az orrára kötni, hányszor csörög egy nap a telefonunk.

Második szabály, hogy a mobilt csak fontos ügyekben illik használni. Ilyenek a családi hívások – persze, ha nem életbevágóak, ezeket sem kell elnyújtani – vagy a könyvelővel, bankkal, ügyvéddel való értekezés. A barátokkal lefolytatott, hosszúra nyúló magánbeszélgetéseket érdemes munka utánra hagyni.

Használd a hangpostát. Ha egy olyan hívás érkezik, amelyről gyanítod, hogy nem lehet túlzottan életbevágó, ám annál hosszabb beszélgetés kerekedne belőle, inkább hagyjon az illető üzenetet, s majd visszahívod később, egy alkalmasabb időpontban.

Ha mindenképpen telefonálnod kell, keress egy félreeső helyet, ahol zavartalanul beszélhetsz. Érdemes ezt egybekötni a kávé-, vagy ebédszünettel, így egyrészt nem zavarod a kollégáid munkáját, másrészt nem kell beavatnod őket magánéleted legapróbb részleteibe is.

Nagy mértékű illetlenség a mellékhelyiségbe mobiltelefont vinni. Egyrészt az ott tartózkodó kollégáid intim szférájába való durva behatolás lehet, ha dolguk végzése közben hallgatniuk kell, amiről beszélsz, másrészt a vonal túloldalán sem veszi ki magát túl jól a behallatszódó vízcsobogás.

Tárgyalásokra sem javallott bevinni a készüléket, még akkor sem, ha vibráló üzemmódba van kapcsolva. Ha ugyanis a megbeszélés közepén hívást kapsz, kísértést fogsz érezni, hogy megnézd, ki akar éppen elérni. Ez nem csak illetlenség, de jelzi a főnököd számára, hogy nem az előttetek álló feladatra koncentrálsz. Akárki hívjon is, azt a pár percet ki kell, hogy bírja. Ne feledd: volt idő, amikor a világ működött mobiltelefonok nélkül is.