A két kormányfő az EU-csúcsértekezlet befejező, pénteki munkanapjának kezdete előtt folytatott rövid kétoldalú megbeszélést. Gyurcsány Ferenc szimbolikus jelentőségű, gesztusértékű lépésnek nevezte a spanyol döntést, amely lehetővé teszi, hogy az eddiginél könnyebben vállalhassanak munkát magyar szakemberek
Spanyolországban. A magyar kormányfő ugyanakkor elmondta: a spanyol munkaerőpiacon most körülbelül 4500-5000 magyar dolgozik, s az eddigi tapasztalatok alapján nem várható, hogy számuk jelentősen növekedne.
Zapatero a döntést jórészt gyakorlatias megfontolásokkal magyarázta, közölve, hogy évente mintegy 400 ezer üres álláshely van Spanyolországban, s ezek betöltése a spanyol gazdaság elemi érdeke. Az üres állások többségénél szakmunkásokra van szükség - tette hozzá.
Az új tagállamok EU-belépésekor, 2004. május elsején három "régi" EU-ország, Nagy-Britannia, Svédország és Írország nyitotta meg munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott országokból érkező dolgozók előtt, a többi 12 "régi" országnak pedig idén április végéig kell döntenie, hogy fenntartja-e a korlátozásokat. Immár biztos, hogy további 3 állam, Finnország, Portugália és Spanyolország szintén a nyitást választotta, azaz a magyar munkavállalók ezekben az országokban is szabadon vállalhatnak majd munkát. A magyar kormány azon dolgozik, hogy ezen országok száma április végéig tovább nőjön.