A hétfőn Brüsszelben a nyilvánosság számára is közzétett iratban az olasz biztos kiemelte: annak ellenére, hogy idén életbe lépett az irányelv, amely a tartósan az unióban tartózkodók számára munkavállalás szempontjából a tagországi állampolgárokkal egyenlő bánásmódot tesz lehetővé, a két éve csatlakozottakat nem éri újabb hátrányos megkülönböztetés. A kelet-európai új tagországok számára ez azért különösen fájó pont, mert ezek munkavállalóit a régebbi tagországok több mint felében még korlátozásokkal sújtják.
Az EP-ben az említett irányelv apropóján – kiemelkedő magyar részvétellel – élénk lobbitevékenység indult meg a korlátozások eltörlése ellen. Szerdán szavaz a parlament Őry Csaba (Fidesz-MPSZ) jelentéséről, amely egyebek között az unión kívüliek új tagok fölé emelése ellen is szót emel. Szent-Iványi István (SZDSZ) más liberális képviselőkkel Frattinihoz intézett kérdést a témában, egyebek között tűrhetetlennek minősítve, hogy az Európai Unió új tagországainak állampolgárai bizonyos esetekben harmadrendű szereplők legyenek az unió munkaerőpiacán.
Frattini lényegében erre válaszolt most a levélben, egyebek közt azt hangoztatva, hogy a harmadik országok polgárai nem élveznek akkora szabadságot, mint az uniósok, mert például az EU-tagországokban nem mozoghatnak szabadon munkavállalóként, csak ott élveznek egyenlő elbánást, ahol tartósan tartózkodtak már jó ideje. A liberális kérdés EP-vitájában Frattini egyebek között azt hangoztatta, hogy már a jelenlegi uniós szabályok sem teszik lehetővé a régi tagállamoknak unión kívüli személy alkalmazását olyan állásokra, amelyeknél az adott tagország nem tudja garantálni az új tagállamok munkavállalóinak szabad hozzáférését is.
Frattini az új EU-tagok munkavállalóinak diszkriminálásáról
Utolsó frissítés:
Nem sújtja negatív megkülönböztetés az új EU-tagállamok munkavállalóit unión kívüliekkel szemben – állítja Franco Frattini, az Európai Bizottság igazságügyi felelőse abban a levélben, amelyet a tagállamok kormányaihoz intézett.